Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Raport sektorowy | 15.12.2020 3 lata temu

Syntetyczne opracowanie o przemyśle motoryzacyjnym

Październik był kolejnym miesiącem z pozytywnie zaskakującymi wynikami produkcji motoryzacyjnej – wzrost wyniósł 5,6% r/r (pomogły wyższe ceny, ale nawet bez nich branża wyszłaby na plus 1,4%). To już czwarty taki miesiąc z rzędu, w czym pomagają m.in. relatywnie dobre wyniki niemieckiej motoryzacji. Wciąż głębokie spadki notuje jednak produkcja gotowych pojazdów. W zestawieniu ze statystykami produkcji sprzedanej sugeruje to wysokie wzrosty w obszarze części samochodowych.

Zgodnie z obawami, druga fala COVID uderzyła w europejski rynek już w październiku. Po optymistycznym wrześniu, dającym nadzieję na szybszą odbudowę popytu, tym razem sprzedaż aut spadła o 8% r/r (z ujemną dynamiką we wszystkich dużych  krajach). Jesienne restrykcje ponownie spowolnią i tak trudny powrót do normalności branży (zamknięte salony dealerskie w niektórych krajach UE, poszukiwanie oszczędności przez firmy i konsumentów). W końcówce roku znajdzie to  odzwierciedlenie w wynikach polskiego przemysłu automotive. Pewien optymizm może wynikać z powodu m.in. potencjalnie mniejszych tym razem problemów z łańcuchami dostaw (doświadczenia pierwszej fazy, mniejsze restrykcje w handlu) oraz relatywnie dobrej sytuacji w Azji (ważne źródło popytu).

Pobierz raport

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter