Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Tygodnik | 30.06.2025 3 dni temu

Lipcowe posiedzenie RPP nie przyniesie obniżek stóp

Pierwszy wakacyjny tydzień rozpoczniemy od emocji związanych z publikacją krajowej inflacji CPI – zakładamy, że obniżyła się w czerwcu do 3,9% r/r (konsensus 4,0%) z 4,0% w poprzednim miesiącu.

Wiadomości

  • PL-RPP: Członkini RPP Joanna Tyrowicz głosowała przeciw obniżce stóp procentowych w maju, podczas gdy pozostałych 9 członków Rady głosowało za uchwałą - podano w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
  • PL-DANE: Stopa ubóstwa skrajnego w Polsce w 2024 roku wyniosła 5,2%, co oznacza spadek o 1,4 pkt. proc. względem ubiegłego roku. Podstawę wyznaczania granicy zagrożenia ubóstwem skrajnym stanowi minimum egzystencji szacowane przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych.
  • US-HANDEL: Minister finansów USA Scott Bessent powiedział, że USA mogą dopiąć umowy handlowe z największymi partnerami handlowymi do 1 września. Dotychczas Biały Dom informował o zawarciu umów do 9 lipca.
  • EZ-DANE: Indeks KE nastrojów w gospodarce strefy euro (Economic Sentiment Indicator - ESI) obniżył się w czerwcu do 94 pkt. z 94,8 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 94,8 pkt. Poziom 100 pkt. odpowiada długoterminowej średniej (wyliczanej od 1990 r.). Analogiczny wskaźnik nastrojów, ale w polskiej gospodarce, wyniósł w czerwcu 101,4 pkt. wobec 100,4 pkt. przed miesiącem. Badany równocześnie wskaźnik oczekiwań inflacyjnych konsumentów w Polsce w czerwcu spadł do 32,2 pkt. z 32,6 pkt. w maju.
  • US-DANE: Deflator PCE w USA w maju wzrósł do 2,3% r/r z 2,2% miesiąc wcześniej, zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi. Wskaźnik w ujęciu bazowym również wzrósł - do 2,7% r/r z 2,6% miesiąc wcześniej. Tutaj oczekiwano stabilizacji na poziomie 2,6%. Deflator PCE jest preferowaną przez Fed miarą wzrostu cen z celem inflacyjnym wynoszącym 2,0%. Z kolei mocno poprawiły się nastroje amerykańskich konsumentów oraz obniżyły się ich obawy o wzrost cen - indeks ich sentymentu, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, w czerwcu wzrósł do 60,7 pkt. z 52,2 pkt. w poprzednim miesiącu. Oczekiwana przez badanych w czerwcu inflacja w horyzoncie roku wyniosła 5,0% wobec 6,6% poprzednio, a w długim terminie wyniosła 4,0% wobec 4,2% poprzednio.
  • CN-DANE: Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, w czerwcu wyniósł 49,7 pkt. wobec 49,5 pkt. miesiąc wcześniej. Analogiczny indeks dla sektora usług w czerwcu wyniósł 50,5 pkt. wobec 50,3 pkt. w poprzednim miesiącu.

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Końcówka tygodnia przyniosła jeszcze jedną próbę ustanowienia nowego minimum na dolarze – udaną, ale nietrwałą. Na rynku obligacji z kolei działo się sporo – słabe dane dotyczące wydatków i dochodów amerykańskich konsumentów poruszyły na chwilę rynkami, informacje dotyczące możliwego braku przedłużenia pauzy w wojnie handlowej zaniepokoiły rynki a kwestie polityki fiskalnej w USA dalej ciążą długiemu końcowi krzywej – tym niemniej, zmiany rentowności na bazie dziennej były minimalne. Zeszły tydzień zapamiętamy jako upływający przede wszystkim pod znakiem stromienia krzywej napędzanego spadkami na krótkim końcu i oczekiwaniami większej stymulacji monetarnej. Jeśli rynki dalej mają apetyt na rozgrywanie danych makro i ewentualnej słabości amerykańskiej gospodarki, to rozpoczynający się tydzień będzie jednym z najlepszych do tego. Przed nami bowiem kilka ważnych publikacji z amerykańskiej gospodarki, od wskaźników koniunktury po dane z rynku pracy zaplanowane na piątek. Te ostatnie będą ważne z kilku powodów. Po pierwsze, rynek pracy jest dla Fed drogą do niższych stóp i zmiany nastawienia w polityce pieniężnej. Po drugie, trendy na amerykańskim rynku pracy w ostatnich miesiącach nie były korzystne. Po trzecie, w mijającym miesiącu było dużo negatywnych sygnałów świadczących o słabości rynku pracy w czerwcu. Konsensus co do przyrostu zatrudnienia jest ustawiony nisko (najniżej od lat!), ale to może nie odzwierciedlać sentymentu rynku.
  • POLSKA: Bez większych zmian w piątek, ale ten spokojny dzień wieńczy tydzień upływający pod znakiem spadków rentowności SPW i stawek IRS, związanych głównie z trendami globalnymi i przejściowym zmniejszeniem podaży nowych papierów. Na pierwszy plan w tych okolicznościach wysuwa się krajowa polityka pieniężna (lipcowe posiedzenie RPP i nowa projekcja NBP) i najważniejszy dla niej czynnik, czyli inflacja (publikację zaplanowano na dziś). Opisywana przez nas rozbieżność pomiędzy wycenami rynkowymi a implikowaną przez komunikację RPP ścieżką stóp zmniejszyła się znacząco, ale wciąż istnieje. Rynki widzą niezerowe prawdopodobieństwo cięcia stóp na lipcowym posiedzeniu i spodziewają się między 3 a 4 cięć do końca roku. Naszym zdaniem to za dużo – gdy Rada sygnalizuje, że dowiezie jeszcze dwa, trzeba jej wierzyć.

Przegląd nadchodzących danych w Polsce  

30 czerwca, Inflacja CPI (flash) czerwiec, Pekao: 3,9% r/r Konsensus: 4,0% r/r

Czerwiec to ostatni miesiąc podwyższonej inflacji konsumenckiej, która i tak znajduje się w trendzie spadkowym. Zakładamy, że obniżyła się w czerwcu do 3,9% r/r z 4,0% w poprzednim miesiącu. Inflacja bazowa również powinna spowolnić. Dzięki efektowi wysokiej bazy odniesienia już w lipcu inflacja znajdzie się w pobliżu celu inflacyjnego 2,5%.

2 lipca, Decyzja RPP lipiec, Pekao: 5,25% Konsensus: 5,25%

W naszej ocenie RPP nie zmieni stóp procentowych na lipcowym posiedzeniu – większość zidentyfikowanych przez Radę czynników ryzyka nie rozwiała się i Rada będzie chciała uzyskać nieco więcej danych, by kontynuować łagodzenie polityki pieniężnej. Właściwym momentem ku temu będzie najpewniej wrzesień.

Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter