Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Dziennik | 14.03.2024 2 miesięce temu

W oczekiwaniu na dane z amerykańskiej gospodarki

Za nami spokojny dzień - rynek trawił zaskakujące dane o inflacji CPI w USA. Przed nami publikacje danych o inflacji, sprzedaży detalicznej i nowych wnioskach o zasiłki dla bezrobotnych tamże.

Wiadomości

  • EZ-DANE: Produkcja przemysłowa w Europie szorowała po dnie i nic się w tym temacie nie zmieniło. Eurostat skorygował grudniowe dane o produkcji w dół (z 1,2% r/r do zaledwie 0,2% r/r), zaś odczyt za styczeń dla strefy euro wyniósł -6,7% r/r wobec oczekiwanych -2,9% r/r. Spadki były szeroko rozlane i dotyczyły wszystkich głównych kategorii poza wytwarzaniem energii, a najsilniejsze spadki dotknęły dóbr kapitałowych (-12,1% r/r) i trwałych dóbr konsumpcyjnych (-8,4% r/r). W ujęciu geograficznym spadki dotyczyły większości krajów – zaledwie siedem gospodarek znalazło się nad kreską (w tym Polska).
  • EZ-STOPY: EBC ogłosił zmiany tzw. ram implementacyjnych polityki pieniężnej. Zmiany obejmą zmniejszenie spreadu DFR-MRO (tzn. różnicy pomiędzy stopą depozytową a stopą głównych operacji refinansujących) z 50 do 15 pb. Zmniejszenie spreadu ma sprawić, że krótkookresowe stopy rynku pieniężnego będą kształtowane przez stopę depozytową – najniższą spośród stóp ustalanych przez EBC. Zaopatrzenie sektora bankowego w płynność nadal będzie się odbywało za pośrednictwem operacji repo: krótkookresowych MRO i średniookresowych LTRO. Kolejny przegląd ram operacyjnych jest zaplanowany za dwa lata, ale w razie konieczności może nastąpić przed tym terminem.
  • PL-DŁUG: Ministerstwo Finansów ulokowało na rynku pięć serii obligacji (OK0426, PS0729, WZ1129, DS0432, DS1033) za 8,3 mld PLN. Plany przetargu opiewały na 6-9 mld PLN. Aukcja przebiegła przy wyraźnej nadwyżce popytu – inwestorzy byli gotowi nabyć 10,08 mld PLN papierów dłużnych. Po wczorajszej aukcji stopień sfinansowania potrzeb pożyczkowych brutto wynosi 53%.
  • PL-RPP: Joanna Tyrowicz w wypowiedzi opublikowanej w mediach społecznościowych wskazała, że rynek pracy będzie odgrywał kluczową rolę w ustabilizowaniu inflacji. Jednocześnie zakładana w najnowszej projekcji NBP dynamika nominalnych wynagrodzeń na poziomie 6,7% r/r w 2026 jest jej zdaniem niespójne z osiągnięciem celu. Warto w tym miejscu przypomnieć, że ostatni raz zbliżoną dynamikę płac (6,5% r/r) obserwowano w 2019 r. Ponadto prof. Tyrowicz zauważyła, że inflacja bazowa plasująca się w horyzoncie projekcji dwukrotnie powyżej celu NBP będzie czynić polską gospodarkę podatną na jakiekolwiek dodatnie szoki na globalnych rynkach surowcowych i energetycznych – więcej o tym ryzyku pisaliśmy we wtorkowym biuletynie.

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Środa była luźniejszym dniem, bez publikacji danych makro, ale nie znaczy to, że na rynkach było całkowicie spokojnie. Rynkowe stopy procentowe wciąż rosły (z tendencją do płaszczenia krzywych), odzwierciedlając zmieniony w świetle ostatnich danych inflacyjnych z USA bilans ryzyk dla kolejnych decyzji FOMC. Co ciekawe, pomimo tego, że Stany Zjednoczone pozostają epicentrum tych trendów, nie przekładają się one na umocnienie dolara. Wręcz przeciwnie – wczoraj EUR-USD wrócił do wzrostów, choć oczywiście w szerszej perspektywie na tej parze walutowej nie dzieje się praktycznie nic. Spośród innych rynków możemy odnotować wzrost cen ropy naftowej napędzany przez zaskakujący spadek zapasów w USA. Dziś wracamy do analizy danych z USA – obok cotygodniowego odczytu z rynku pracy będą to publikacje PPI i sprzedaży detalicznej.
  • POLSKA: Bez większych zmian: złoty pozostaje bardzo mocny i niezbyt zmienny a notowania SPW są napędzane przede wszystkim przez trendy globalne (prowadząc w tym wypadku do wzrostu rentowności). Aukcję SPW mamy za sobą, krajowe dane o inflacji przed nami. Tak czy owak dominować będą czynniki globalne.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter