Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Tygodnik | 25.03.2024 1 miesiąc temu

Zapowiada się spokojny przedświąteczny tydzień na rynkach

Spokojny początek tygodnia. Dziś, razem z paczką danych Biuletynu Statystycznego GUS, poznamy lutową stopę bezrobocia rejestrowanego, która w naszej opinii wzrosła do 5,5%.

Wiadomości

  • PL-NBP: Aby doszło do obniżki stóp procentowych w tym roku, Rada Polityki Pieniężnej musiałaby mieć przekonanie, że presja popytowa nie będzie taka silna, jak oczekujemy, i że inflacja będzie pod kontrolą – powiedziała wiceprezes NBP Marta Kightley.
  • PL-RATING: Agencja ratingowa Moody’s potwierdziła długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie "A2", a jego perspektywa pozostała stabilna.
  • PL-MF: Minister finansów Andrzej Domański ocenił, że potencjalne podwyżki cen po powrocie VAT na żywność do 5 proc. będą umiarkowane. Dodał, że nie ma możliwości podwyżki kwoty wolnej do 60 tys. zł w 2025 r.
  • PL-MF-AUKCJA: Ministerstwo Finansów zaoferuje do sprzedaży 26 marca obligacje o łącznej wartości 5-7 mld PLN, serii: OK0426, PS0729, WZ1129, DS1030, DS1033.
  • PL-NBP-DANE: Podaż pieniądza (M3) w lutym wzrosła o 7,4% r/r lekko wyhamowując wobec stycznia (7,7% r/r). Konsensus rynkowy oczekiwał niższego wzrostu o 7,1%.
  • PL-KSF: Komitet Stabilności Finansowej (KSF) podjął uchwałę ws. rekomendacji skierowanej do Ministra Finansów dotyczącej utrzymania w I kwartale 2024 r. wskaźnika bufora antycyklicznego na poziomie 0 proc. Najistotniejszymi źródłami zagrożeń dla krajowego systemu finansowego pozostają ryzyko prawne walutowych kredytów mieszkaniowych oraz ryzyko geopolityczne.
  • DE-DANE: Indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców niemieckich, wzrósł w marcu do 87,8 pkt. z 85,7 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 85,9 pkt.

Komentarz rynkowy

Czasem łatwo nam o tym zapomnieć (np. w ferworze analizy niesprzyjających danych o inflacji w USA), że jesteśmy w środku globalnego cyklu łagodzenia polityki pieniężnej. Do tej pory uczestniczyły w nim wyłącznie banki centralne rynków wschodzących. W ostatnim tygodniu dołączył pierwszy bank centralny krajów DM (szwajcarski). Naszym zdaniem to nie koniec i w kolejnych miesiącach (czerwiec) do stawki dołączą EBC i Fed – obydwa banki centralne, jak pokazały ostatnie wypowiedzi ich przedstawicieli, bardzo chcą ciąć stopy procentowe, ale nie chcą tego robić szybko i nie chcą przesadzić.

Dotykamy tutaj być może bardziej strukturalnej kwestii – trwająca właśnie dekada będzie wyglądać inaczej niż poprzednia. Wówczas inflacja była uporczywie niska (cel inflacyjny był sufitem), bilans ryzyk był skierowany w stronę niższych stóp i dla banków centralnych utrzymywanie stóp w zerze miało sens jako ubezpieczenie przed ryzykiem deflacji. Teraz, jeśli zachowanie amerykańskiej inflacji weźmiemy za dobrą monetę, cel inflacyjny jest raczej podłogą. W tej sytuacji banki centralne mają silne bodźce, żeby utrzymywać stopy na relatywnie wysokim poziomie, żeby ubezpieczać gospodarkę przed ryzykiem ponownego wybuchu inflacji. Kiedyś cykle obniżek były szybkie, głębokie i dynamiczne, cykle podwyżek – powolne i stopniowe. Teraz sytuacja się odwróciła. Dlatego zakładanie się przeciw bankom centralnym nie wyszło w 2023 i w 2024 r. Dlatego też notowania dolara i euro są tak stabilne w ostatnich kwartałach – bo zakład o politykę pieniężną ma charakter globalny.

Stawki FRA 6x9, %

Źródło: Refinitiv, Pekao Analizy

Kurs dolara (indeks DXY)

Źródło: Refinitiv, Analizy Pekao

Polska jest w nieco innym punkcie – jesteśmy po złagodzeniu polityki pieniężnej i po dużym ruchu na rynku FX. Obecnie w centrum uwagi znalazła się polityka fiskalna i ryzyka polityczne (konflikt NBP i rządów). W najbliższym czasie nie spodziewamy się bowiem wpływu krajowych danych i polityki pieniężnej na rynki. Zamiast tego będziemy śledzić dane z zagranicy. Rozpoczynający się tydzień będzie upływał pod znakiem oczekiwana na wstępne dane o inflacji w Europie. Mają one szanse ukształtować oczekiwania co do dalszych ruchów EBC. Ponadto, zaskoczyć mogą banki centralne – satelity strefy euro (Węgry i Szwecja).

Stawki PLN IRS, %

Źródło: Refinitiv, Analizy Pekao

Przegląd nadchodzących danych

25 marca, Stopa bezrobocia luty (%), Pekao: 5,5%, Konsensus: 5,5%

Po sezonowym wzroście stopy bezrobocia w styczniu, czas na kontynuację tego trendu. Spodziewamy się ponownego wzrostu stopy bezrobocia, lecz o wyraźnie mniejszej skali – do 5,5% z 5,4% miesiąc wcześniej. To równoznaczne ze stagnacją stopy bezrobocia w ujęciu odsezonowanym, po jej lekkim wzroście w styczniu. I choć wstępny szacunek MPRiPS sugeruje stagnację stopy bezrobocia w lutym, to naszym zdaniem potwierdzenie tego odczytu przez GUS jest mniej prawdopodobne niż jego korekta w górę.

29 marca, Inflacja CPI marzec (wstępne, %r/r)

Po corocznej aktualizacji wag koszyka konsumpcyjnego wracamy do wstępnych odczytów CPI publikowanych z  końcem miesiąca. Mało tego, wracamy od razu z inflacyjnym minimum, a w naszej opinii CPI zejdzie w marcu w okolice 2% r/r. Ponownie niższym tempem wzrostu mogą zaskoczyć ceny żywności. Dalej w dół szła inflacja bazowa (do poniżej 5% r/r). Naszą szczegółową prognozę podamy w dalszej części tygodnia.

 

Kalendarz wydarzeń ekonomicznych w nadchodzącym tygodniu znajdą Państwo tutaj.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter