Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Gospodarka pod lupą | 21.03.2024 1 miesiąc temu

Polski konsument wstaje z kolan

Do grona zaskakujących w górę publikacji dołącza sprzedaż detaliczna. Naszym zdaniem to zapowiedź konsumpcyjnego ożywienia, ale nie boomu. Po danych lutowych szacujemy wzrost PKB w I kwartale b.r. na 2-2,5% r/r.

W lutym sprzedaż detaliczna zaskoczyła zdecydowanie na plus, rosnąc o 6,1% r/r w cenach stałych (konsensus i nasza prognoza balansowały w okolicy 4,5% r/r). To najmocniejszy wzrost sprzedaży od maja 2022 r.

Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących i stałych (% r/r)

Źródło: GUS, Pekao Analizy.

Struktura lutowych wzrostów nieznacznie łagodzi pozytywny wydźwięk tego odczytu:

  • Największą niespodzianką z naszego punktu widzenia (wartą ok 1 pkt. proc. pomyłki) była bardzo mocna sprzedaż samochodów i części, która wzrosła o przeszło 25% r/r. Podobny wynik sugerowały dane o rejestracjach pojazdów, którym niesłusznie nie dowierzaliśmy. Ta branża podąża swoim torem, wyznaczonym przez złagodzenie długoletnich problemów podażowych i realizację odłożonego popytu.
  • Sprzedaż żywności i paliw okazała się być zbliżona do prognoz. Marzec może być interesujący dla tej pierwszej kategorii ze względu na wczesny termin Wielkanocy i kumulację zakupów przedświątecznych w marcu (zamiast rozłożenia między marzec i kwiecień) – dlatego wzrost sprzedaży w marcu może być naprawdę solidny i niezwiązany z koniunkturą.
  • Ruszyło się coś w sprzedaży pozostałych dóbr trwałych. Kategoria-barometr (meble, sprzęt RTV i AGD odbiła w lutym z -16,8 do -5,2% r/r i jest to pierwszy od wielu miesięcy odczyt, który nas przekonuje i jest spójny z trendami w realnym dochodzie i nastrojach konsumentów.
  • Drugą gwiazdą w danych o sprzedaży detalicznej jest kategoria „Pozostałe”, skupiająca wg naszej najlepszej wiedzy głównie sklepy budowlane. Przejście z -11% r/r średnio w 2023 r. do +21% r/r średnio na początku b.r. to zapewne konsekwencja ożywienia na rynku mieszkaniowym (zakupy i remonty).

Sprzedaż detaliczna wg kategorii (ceny stałe, % r/r)

Źródło: GUS.

Jak przełomowy jest to odczyt? Na koniec dnia zawsze interesuje nas konfrontacja napływających danych z naszym scenariuszem. Jakkolwiek od kilku miesięcy akcentujemy rolę zwiększonej stopy oszczędności i konieczności odbudowy ich zasobu po inflacyjnym epizodzie, nie negujemy tego, że konsumpcja będzie w 2023 r. głównym (w I połowie roku nawet jedynym) silnikiem wzrostu gospodarczego, rosnąc o 3,5-4%. Póki co, dane z początku roku wpisują się w ten scenariusz.

Apropos wzrostu gospodarczego, dzisiaj poznaliśmy trzecią ważną miesięczną daną za luty, dotyczącą budownictwa. Wyniki tego sektora ponownie rozczarowały, produkcja budowlano-montażowa skurczyła się bowiem o 4,9% r/r. W lutym pogoda nie może już być wymówką, bo była z punktu widzenia kontynuacji prac budowlanych była znakomita. Nie może nią być również słabość budownictwa mieszkaniowego, które – jak pokazują ostatnie dane o rozpoczętych budowach mieszkań i pozwoleniach na ich budowę – odbija w prędkim tempie. Problemem sektora naszym zdaniem jest pauza w inwestycjach publicznych wymuszona kalendarzem wyborczym i wieloletnim, zmiennym rytmem napływu środków UE oraz spowolnienie inwestycji prywatnych. W konsekwencji, od dłuższego czasu spodziewamy się spadku inwestycji ogółem o 1,1% w tym roku i ostatnie dane z sektora budowlanego nas do jej realizacji przybliżają.

Indeks produkcji budowlanej (2010 = 100)

Źródło: GUS, Pekao Analizy.

Na podstawie danych z pierwszych dwóch miesięcy roku szacujemy, że wzrost PKB wyniósł w I kwartale 2-2,5% r/r. W całym roku powinien sięgnąć 3% - więcej na temat naszej (wciąż aktualnej) prognozy można znaleźć w corocznej publikacji prognostycznej.  

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter