Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Dziennik | 05.04.2024 5 tygodni temu

Payrolle w centrum uwagi rynków

Dziś o 15:00 odbędzie się konferencja prezesa NBP. Z kolei rynki bazowe z niecierpliwością będą oczekiwać na marcową paczkę danych z amerykańskiego rynku pracy (payrolls).

Wiadomości

  • PL-RPP-STOPY: Zgodnie z szerokim konsensusem, stopy procentowej pozostały w Polsce na niezmienionym poziomie. W komunikacie po posiedzeniu RPP czytamy, że presja płacowa i kosztowa pozostają niskie (choć presja płacowa może wzrosnąć wskutek podwyżek w sferze budżetowej), a w kolejnych miesiącach dynamika CPI powinna kształtować się w zgodzie z celem inflacyjnym NBP. Średniookresowa ścieżka inflacji – co wiemy z marcowego Raportu o inflacji – jest obarczona znaczną niepewnością ze względu na czynniki regulacyjne. 
  • PL-BGK-KPO: ZBP poinformował, że na przełomie drugiego i trzeciego kwartału br. BGK uruchomi linię gwarancji kredytowych dla MŚP z programu InvestEU. Gwarancja będzie darmowa w przypadku mikrofirm ubiegających się o kredyt do 50 tys. EUR. Program powinien dodatnio wpłynąć na popyt na kredyt, zwłaszcza wobec spodziewanego zaostrzenia warunków kredytowych w Polsce. 
  • EZ-DANE: Koniunktura w usługach wzrosła w strefie euro nieco mocniej od oczekiwań – konsensus wskazywał na 51,1 pkt., podczas gdy finalny odczyt pokazał 51,5 pkt. W ujęciu geograficznym zaskoczenie in plus również okazało się powszechne, obejmując np. Niemcy, Francję, Włochy i Hiszpanię. 
  • EZ-INFLACJA: Luty był dziesiątym miesiącem z rzędu z deflacją cen producenta w Europie. Roczna dynamika PPI wyniosła -8,3% r/r, co oznacza pogłębienie deflacji względem zrewidowanych danych ze stycznia (-8,0% r/r). 
  • DE-DANE: Zamówienia w niemieckim przemyśle głęboko pod kreską – lutowy odczyt pokazał -10,6% r/r, negatywnie zrewidowano również dane za styczeń (o 0,2 p. proc. w dół, do -6,2% r/r). 
  • US-DANE: Marzec był trzecim miesiącem z rzędu, w którym liczba planowanych zwolnień w amerykańskiej gospodarce wzrosła – wynika z najnowszej edycji raportu Challengera. Liczba planowanych zwolnień wyniosła 90,3 tys., oznacza to dynamikę 0,7% r/r. 
  • US-HANDEL: Deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych wyniósł w lutym -68,9 mld USD – tym samym pogłębił się względem stycznia o 1,3 mld USD.

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Wczorajszy dzień minął pod znakiem zmienności dolara – EURUSD w pierwszej części dnia skoczył do góry, po czym odbił się od 1,0875 i wrócił do poziomów, od których zaczynał dzień. Dzisiaj dla rynków liczy się tylko jedno – marcowe dane z amerykańskiego rynku pracy (payrolle). Po środowych dobrych danych ADP wzmógł się apetyt rynków na lepszy wynik (oczekiwania na przyrost zatrudnienia o ponad 200 tys.). Dane oczywiście będą obserwowane w kontekście szans na czerwcową obniżkę stóp przez Fed. Na razie rynek widzi 60% szans na taką obniżkę. Oliwy do ognia dolewały wczoraj jastrzębie wypowiedzi niektórych członków FOMC. Bardzo mocny odczyt payrolls wzmocni obawy co do ‘higher for longer’. 
  • POLSKA: Zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami RPP nie zmieniła na kwietniowym posiedzeniu stóp procentowych. Komunikat po posiedzeniu również nie wniósł nowych informacji. Rada ponownie zwróciła uwagę na niepewność związaną ze wzrostem cen regulowanych, jak również ze skalą oczekiwanego ożywienia gospodarczego i idącego za tym odbicia inflacji w II połowie roku. Co ciekawe, reakcja rynkowa na decyzję RPP świadczy o lekkim rozczarowaniu brakiem jakichkolwiek sygnałów, które mogłyby wskazywać na rozważanie obniżek stóp. Złoty po decyzji Rady nieznacznie się umocnił, zarówno do euro (do 4,2850), jak i do słabego wczoraj dolara (zejście poniżej 3,95) torując sobie drogę do ważnych poziomów wsparcia (4,28/EUR oraz 3,94/USD). Dzisiaj „na scenę” wyjdzie prezes Glapiński, ale nie spodziewamy się zmiany jastrzębiej dotychczas retoryki. Odnotujmy, że będzie to jego pierwsza konferencja po złożeniu wniosku o postawienie przed Trybunałem Stanu. 
Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter