Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Dziennik | 21.05.2025 2 dni temu

Szansa na pozytywną niespodziankę w danych o przemyśle

Dziś w centrum uwagi znajdą się krajowe odczyty makro za kwiecień. Poznamy dane z rynku pracy i przemysłu. W przypadku tych pierwszych spodziewamy się wzrostu wynagrodzeń o 8,1% r/r oraz spadku zatrudnienia o 0,9% r/r, w obu przypadkach tak samo jak konsensus. Natomiast jesteśmy bardziej optymistyczni niż konsensus co do odczytu produkcji przemysłowej (1,8% vs 0,4% r/r) i niemal zgodni w przypadku inflacji PPI (okolice: -1,5% r/r).

Wiadomości

  • PL-MF-AUKCJA: Ministerstwo Finansów zaoferuje do sprzedaży 22 maja obligacje o łącznej wartości 6-10 mld zł serii OK0128, DS1029, WZ0330, PS0730, DS1033 i DS1034 - podał resort w komunikacie. Oznacza to zmniejszenie podaży papierów skarbowych – w miesięcznym planie zapowiadano sprzedaż obligacji o wartości 6-12 mld zł.
  • PL-RZĄD: W czerwcu rozpoczną się rozmowy na temat rekonstrukcji rządu - poinformował premier Donald Tusk.
  • RU-SANKCJE: Unia Europejska zatwierdziła 17. pakiet sankcji na Rosję, obejmujący blisko 200 statków z rosyjskiej "floty cieni" - poinformowała szefowa dyplomacji UE Kaja Kallas. Rosja wykorzystuje wysłużone tankowce do przewozu ropy i mają one odpowiadać za 60% eksportu rosyjskiej ropy. Ponadto, sankcje obejmą też 30 firm zaangażowanych w obchodzenie sankcji nałożonych na Rosję. Kallas przekazała również, że trwają prace nad kolejnymi sankcjami.
  • UK-DANE: Spora inflacyjna niespodzianka w Wielkiej Brytanii: inflacja wzrosła z 2,6 w marcu do 3,5% r/r w kwietniu a inflacja bazowa z 3,4 do 3,8% r/r (oczekiwano, odpowiednio, wzrostu do 3,3 i 3,6% r/r). Inflacja bazowa (zwłaszcza dóbr konsumenckich) jest tym samym najwyższa od roku. Dane te wzmocnią ostrożność BoE, który trzyma się strategii jednego cięcia na kwartał.

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Jak wspominaliśmy w poprzednich komentarzach, trend na długoterminowych stopach procentowych w USA jest wciąż rosnący. Nic więc dziwnego, że jednorazowe karnawały zakupowe (podobne do tego z poniedziałku) nie trwają dłużej niż jedną sesję. Wczoraj rentowności znów rosły, choć nie sięgnęły maksimów z poniedziałkowego popołudnia. Rynek pozostaje wyczulony na informacje dotyczące amerykańskiej polityki fiskalnej – w centrum uwagi wydaje się wewnętrzny spór w Partii Republikańskiej dotyczący skali cięć wydatków w przygotowywanej kompleksowej ustawie budżetowej. Prezydent Trump miał wczoraj opowiedzieć się za pozostawieniem programów społecznych w niezmienionym kształcie (bez głębokich cięć), co sugeruje większe deficyty fiskalne w średnim okresie. Sugeruje to, że rynek ma jak na razie rację obawiając się o trajektorię fiskalną Stanów Zjednoczonych i wyceniając niewielką przestrzeń do cięć stóp procentowych przez Fed. Dziś bez publikacji danych makro, w centrum uwagi polityka fiskalna i handlowa USA.
  • POLSKA: Bez większych zmian. Złoty delikatnie się umocnił w stosunku do euro (o 1 grosz), zbliżając się tym samym do dolnego ograniczenia ostatniego pasma wahań. Na rynku stopy procentowej widzieliśmy z kolei systematyczne spadki rentowności SPW i stawek IRS (odpowiednio, o 3-8 i 4-5 pb). Niewątpliwie polski rynek wyłamał się tutaj z trendów globalnych, które wskazywały dość spójnie na wyższe stopy procentowe, ale nie stała za tym żadna konkretna informacja (zawężenie podaży na jutrzejszej aukcji SPW to za mało). Wydaje się, że mieliśmy po prostu do czynienia z odreagowaniem po poniedziałku – wtedy rozszerzyły się spready polskich papierów do benchmarków niemieckich czy amerykańskich, we wtorek inwestorzy zaczęli schylać się po relatywnie przecenione papiery.  Dziś będziemy zajmować się danymi makro z polskiej gospodarki – produkcja przemysłowa powie nam to i owo na temat momentum w II kwartale a płace na temat wygasania presji inflacyjnej – ale dla rynków raczej nie będzie to kluczowa kwestia (o ile niespodzianka nie będzie naprawdę duża). Na pierwszym planie trendy globalne a w tle finisz kampanii wyborczej (warto zwracać uwagę na jego konsekwencje dla polityki fiskalnej).
Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter