Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Dziennik | 24.06.2025 2 dni temu

Wzrost PKB w II kwartale najpewniej przyspieszył

Dziś ciąg dalszy publikacji makro z krajowej gospodarki – tym razem poznamy dane o sprzedaży detalicznej i podaży pieniądza M3. Pojawi się też kilka odczytów z USA (indeks nastrojów konsumenckich Conference Board, Richmond Fed), a swoje wystąpienie przed Izbą Reprezentantów wygłosi prezes Fed.

Wiadomości

  • PL-PRZEMYSŁ: Produkcja przemysłowa w maju wzrosła o 3,9% r/r wobec odczytu1,2% miesiąc wcześniej. Dane nieznacznie rozczarowały konsensus, który spodziewał się wyniku 4,4%. Z kolei inflacja PPI wyniosła -1,5% r/r wobec konsensusu –1,4% oraz odczytu –1,6% w kwietniu.
  • PL-RYNEK-PRACY: Wzrost płac wyhamował w maju do 8,4% r/r z 9,3%, zaskakując konsensus rynkowy na poziomie 8,8%. Zgodnie z przewidywaniami, wyskok dynamiki płac w kwietniu okazał się tymczasowy, a momentum płac wyhamowało do 8,6%, chociaż nadal pozostaje wysokie. Ponadto wzrost zatrudnienia w maju utrzymał się na poziomie -0,8% r/r w porównaniu z oczekiwanymi -0,7%. Ten odczyt stanowi pesymistyczny sygnał dla perspektyw rynku pracy w bieżącym roku. Więcej na temat wczorajszych danych z rynku pracy piszemy tutaj.
  • PL-RPP-OPINIA: Ludwik Kotecki, członek Rady Polityki Pieniężnej ocenia, że Rada nie zdecyduje się na obniżkę stóp w lipcu w związku z sytuacją globalną, a do obniżki może dojść we wrześniu. Ten pogląd jest zgodny z naszą prognozą - również oczekujemy, że najbliższe cięcie stóp będzie miało miejsce we wrześniu. Kotecki wyraził również opinię, że w średnim okresie podwyższenie podatków wydaje się nieuniknione, a jednym z wyzwań polskiej gospodarki jest demografia.
  • PL-MF-BUDŻET: Stopień sfinansowania potrzeb pożyczkowych brutto budżetu na 2025 r. wynosi ok. 73% - poinformowało biuro prasowe resortu finansów.
  • PL-MF-AUKCJA: Ministerstwo Finansów zaoferuje do sprzedaży 25 czerwca obligacje o łącznej wartości 6-10 mld zł serii OK0128, PS0730, WZ0930, DS1030 i DS1035 - podał resort w komunikacie.
  • DE-DANE: Indeks PMI w sektorze przemysłowym Niemiec wyniósł w czerwcu 49,0 pkt. wobec 48,3 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu. Na rynku szacowano 49,0 pkt. Z kolei wskaźnik w sektorze usług wyniósł w czerwcu 49,4 pkt. wobec 47,1 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Analitycy spodziewali się 47,9 pkt.
  • EZ-DANE: Indeks PMI w przemyśle strefy euro wyniósł w czerwcu 49,4 pkt. wobec 49,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu. Analitycy oczekiwali wzrostu wskaźnika do 49,8 pkt. Z kolei wskaźnik w sektorze usług wyniósł w czerwcu 50,0 pkt. wobec 49,7 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Odczyt był zgodny z oczekiwaniami.
  • US-DANE: Indeks PMI w amerykańskim przemyśle utrzymał się w czerwcu na poziomie 52,0 pkt. Analitycy spodziewali się, że wskaźnik spadnie do 51,1 pkt. Z kolei indeks dla sektora usług spadł do 53,1 pkt. wobec 53,7 pkt. miesiąc wcześniej i oczekiwań na poziomie 52,9 pkt.

Wzrost PKB w II kwartale najpewniej przyspieszył

Wczoraj opublikowano dane o produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej w maju. Tym razem obyło się bez większych zaskoczeń: produkcja przemysłowa wzrosła o 3,9% r/r a produkcja budowlana spadła o 2,9% r/r. Konsensus wskazywał, odpowiednio, na wzrost o 4,2 i spadek o 3% r/r. Skoro zatem mamy już konkretną wiedzę na temat 2/3 kończącego się właśnie kwartału, to warto pokusić się – wzorem komentatorów sportowych – o pierwsze podsumowania. W przypadku przemysłu spodziewany wynik II kwartału to przyspieszenie z -0,1 do ok. 2% r/r, w przypadku budownictwa to wyhamowanie z 0,9 do ok. -2% r/r - uśrednia się to do drugiego najlepszego kwartału od początku 2023 r. Rośnie zatem prawdopodobieństwo, że PKB przyspieszył w II kwartale (o dokładniejszy szacunek pokusimy się po publikacji dzisiejszych danych o sprzedaży detalicznej). Tym niemniej, nie należy stracić z oczu faktu, że rozmawiamy wciąż o relatywnie niskich dynamikach, wyraźnie mniejszych od przedpandemicznej średniej.

Średnia dynamika produkcji przemysłowej i budowlanej (% r/r)

Źródło: Macrobond, GUS, Pekao Analizy

W produkcji przemysłowej od pewnego czasu interesują nas dwie kwestie: czy cały sektor wyrwał się z wieloletniej stagnacji i co struktura produkcji w ostatnich miesiącach mówi nam o wzroście gospodarczym i jego mechanice. Odpowiedź na pierwsze pytanie jest wciąż przecząca – poziom produkcji jest niższy niż średnia z 2022 r., aczkolwiek maj był już trzecim z rzędu miesiącem wzrostów produkcji w ujęciu m/m. Jak wspominaliśmy w poprzednich komentarzach, potrzeba jeszcze kilku dobrych miesięcy w przemyśle, by można było z czystym sumieniem ogłosić koniec stagnacji. Struktura wzrostów produkcji od kilku miesięcy jest naszym zdaniem ciekawa, najlepiej radzą sobie bowiem sekcje zaspokajające popyt inwestycyjny – obecnie rosną one średnio rzecz biorąc w dwucyfrowym tempie. Dynamika produkcji branż ukierunkowanych na konsumpcję prywatną jest dość niska, ale od kilkunastu miesięcy stabilna, jeśli odfiltrujemy wahania związane z czynnikami sezonowymi i kalendarzowymi. Wreszcie, pozytywnym akcentem ostatnich miesięcy jest przyspieszenie w branżach eksportowych. Nie wiemy, w jakim stopniu możemy je przypisać nadganianiu produkcji przed wprowadzeniem podwyższonych ceł w USA, ale nie można wykluczyć, że ten czynnik miał zauważalne znaczenie.

Dynamika produkcji sprzedanej przetwóstwa przemysłowego w podziale na przeznaczenie produkcji (% r/r)

Źródło: Macrobond, GUS, Pekao Analizy

Na koniec słówko o produkcji budowlanej. Maj niewiele zmienił w obrazie sektora – poziom produkcji pozostaje od kilkunastu miesięcy w zasadzie niezmieniony a jej struktura (na razie znamy tylko tę najbardziej zgrubną) wskazuje na utrzymanie słabości wznoszenia budynków (mieszkania?) przy jednoczesnym rozkręcaniu się budownictwa specjalistycznego jako wstępu do inwestycyjnego eldorado. Te dwa efekty niemal idealnie się równoważą.

Produkcja budowlano-montażowa wg głównych kategorii (12M suma, mld PLN)

Źródło: Macrobond, GUS, Pekao Analizy

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Odpowiedź rakietowa Iranu na bombardowania USA wyglądała w pierwszym momencie groźnie, ale kiedy kurz opadł okazało się, że w sumie nie był to najgorszy scenariusz, jaki można sobie było wyobrazić. Iran uprzedził o ataku sąsiednie państwa i uderzał wyłącznie w cele militarne - bazy wojskowe USA. Nie wyglądało to na eskalację wojny, tylko bardziej powściągliwą odpowiedź typu „wet za wet”. Dużo gorszym scenariuszem byłaby realna a nie pozorowana próba blokady cieśniny Ormuz i atak na tankowce, które nią przepływają. Rynki odetchnęły więc z ulgą i chyba słusznie, bo dziś rano pojawiła się nawet propozycja rozejmu pomiędzy walczącymi stronami. Aktywa uznawane za bezpieczne, w tym Treasuries po początkowym umocnieniu, generalnie traciły. EUR/USD ruszył zaś mocno w górę i z 1,146 zawędrował w okolice 1,16. Ceny ropy z kolei zanurkowały o 10%. Koszt baryłki ropy Brent obniżył się z 77 do 70 USD. Sytuacja na Bliskim Wschodzi może się jeszcze kilka razy obrócić o 180 stopni w ciągu najbliższych tygodni, ale póki co wydaje się, że wojna z Iranem będzie miała ostatecznie ograniczoną skalę. Oznacza to, że w najbliższych dniach EUR/USD będzie testować opór na 1,16 i w przypadku powodzenia ruszy w kierunku 1,20. Rentowności Treasury’s przesuną się zaś wyżej.  
  • POLSKA: Na krajowym rynku niewiele się wczoraj działo. Ani dane z rynku pracy, ani z przemysłu nie zaskoczyły, więc i rynek nie miał na co szczególnie reagować. Złoty umacniał się wprawdzie dość dynamicznie względem dolara, ale więcej tutaj było zasługi słabego dolara niż mocnego złotego. EUR/PLN poruszał się bardzo wąskim przedziale wahań wokół 4,275. Rentowności obligacji skarbowych cofnęły się od poniedziałkowego szczytu, o ok. 5pb na 10-latce. Dziś na krajowym rynku powinniśmy obserwować powrót apetytu na ryzyko po „odwołanej” wojnie w Iranie. Daje to podstawy do lekkiego umocnienia złotego i spadku rentowności POLGBs.

Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter