Analizy przekrojowe
Na polską gospodarkę staramy się również patrzeć przekrojowo, analizując wybrane zjawiska i trendy przez pryzmat wielu branż. Pozwala to lepiej zrozumieć, które sektory w danym momencie lepiej lub gorzej radzą sobie z bieżącym otoczeniem makroekonomicznym.

Rynki surowcowe pod lupą – surowce energetyczne (listopad 2023)
Przedstawiamy kolejny update bieżącej sytuacji i perspektyw rynku kluczowych surowców energetycznych.
Listopad 2023
Pobierz raport

Rynki surowcowe pod lupą – surowce energetyczne (październik 2023)
Przedstawiamy kolejny update bieżącej sytuacji i perspektyw rynku kluczowych surowców energetycznych.
Październik 2023
Pobierz raport

Rynki surowcowe pod lupą – surowce energetyczne (wrzesień 2023)
Przedstawiamy kolejny update bieżącej sytuacji i perspektyw rynku kluczowych surowców energetycznych.
Wrzesień 2023
Pobierz raport

Rynki surowcowe pod lupą – surowce energetyczne (maj 2023)
Przedstawiamy kolejny update bieżącej sytuacji i perspektyw rynku kluczowych surowców energetycznych.
Maj 2023
Pobierz raport

Rynki surowcowe pod lupą – surowce energetyczne (kwiecień 2023)
Przedstawiamy najnowszą publikację cykliczną – miesięcznik poświęcony trendom cenowym i sytuacji popytowo-podażowej na rynkach podstawowych surowców energetycznych (ropa, gaz, węgiel) oraz CO2.
Kwiecień 2023
Pobierz raport

Barometr sektorowy. Podsumowanie 2022 roku w branżach polskiej gospodarki i przewidywania na rok 2023.
Rok 2022 był dla polskiej gospodarki nietypowy. Z jednej strony pojawiły się w nim już pewne oznaki spowolnienia, przekładające się na wyhamowanie ilościowej produkcji i sprzedaży. Z drugiej, towarzyszyła mu wysoka inflacja, będąca pochodną niespotykanej presji kosztowej ciążącej na przedsiębiorstwach, lecz także pozwalająca na utrzymanie ponadprzeciętnie wysokich marż i zysków w szeregu sektorów. Obecny rok będzie już jednak trudniejszy ze względu na słabość popytu w kraju i na głównych rynkach eksportowych, choć pewną ulgę może w nim przynieść osłabienie presji ze strony kosztów materiałowych. W niniejszej publikacji możecie Państwo zapoznać się z oceną sytuacji głównych gałęzi polskiej gospodarki i „prognozą pogody”, jaką zarysowujemy dla nich na rok obecny.
Luty 2023
Pobierz raport

Raport specjalny „3. kwartał wciąż mocny, choć przy rosnącej presji na marże. Wpływ zmieniającego się otoczenia makro na wyniki sektora przedsiębiorstw w 3Q22”
Polskie przedsiębiorstwa utrzymały po 3Q22 solidną kondycję finansową, choć sam poprzedni kwartał przyniósł dość wyraźne odwrócenie trendów w zakresie wyniku i rentowności netto (znaczna erozja marż i delikatny spadek r/r zysku netto). Otoczenie biznesowe firm zmienia się na bardziej wymagające, a w najbliższych kwartałach oczekujemy wzmożonej presji na marże, wywindowane do rekordowych poziomów w drugiej połowie 2021 i pierwszym półroczu 2022 roku.
Grudzień 2022
Pobierz raport

Raport specjalny „Rekordowe wyniki za nami, co czeka polskie firmy w kolejnych kwartałach? Kondycja finansowa polskich przedsiębiorstw w świetle wyników za I półrocze 2022 i obecnych sygnałów płynących z gospodarki”
Polskie przedsiębiorstwa mają za sobą okres 1,5 rocznego ożywienia gospodarczego, które bardzo sprzyjało osiąganym przez nie wynikom finansowym. Dzięki temu krajowe podmioty zbudowały solidną „poduszkę” finansową na gorsze czasy. Te zaś zbliżają się dużymi krokami. Raport zawiera podsumowanie sytuacji finansowej sektora przedsiębiorstw na koniec I półrocza 2022 oraz wskazuje kluczowe czynniki, którą mogą ją kształtować w najbliższych kwartałach.
Wrzesień 2022
Pobierz raport

Barometr sektorowy 2022 – podsumowanie trendów i perspektyw 12 branż polskiej gospodarki
Po bardzo dynamicznym i pełnym zwrotów akcji roku 2021 gospodarka krajowa i globalna wchodzi w nowy rok obarczona dużą dozą niepewności. Sytuacji nie poprawia ekslpozja zachorowań na nowy wariant koronawirusa, wysoka inflacja w niemal wszystkich regionach świata czy wzrost napięć geopolitycznych. Prognozy ekonomiczne – biorąc te czynniki pod uwagę – zakładają najczęściej spowolnienie tempa wzrostu globalnej i krajowej gospodarki, choć jednocześnie przewidują stopniowy „powrót do normalności”, rozładowywanie najważniejszych „wąskich gardeł” w światowych łańcuchach dostaw i przynajmniej lekkie osłabienie presji windującej koszty działalności gospodarczej. Przyłączając się do tego nurtu na poziomie ogólnym przedstawiamy Państwu nasz nowy „Barometr sektorowy 2022”, w którym postaramy się odnieść obecne i przewidywane w kolejnych kwartałach warunki gospodarcze do sytuacji i perspektyw na nowy rok dla dwunastu kluczowych branż polskiej gospodarki.
Styczeń 2022
Pobierz raport

Bieżące trendy w sektorach polskiej gospodarki
Nasz comiesięczny przegląd trendów w polskiej gospodarce w ujęciu branżowym.
Grudzień 2021
Pobierz raport

„Szaleństwo” na europejskim rynku gazu z czego wynika i czego możemy oczekiwać w kolejnych miesiącach?
Na przestrzeni ostatnich miesięcy ceny surowca na Starym Kontynencie odnotowały kilkukrotne wzrosty, dołączając do całej gamy czynników inflacjogennych. Z czego wynikają ostatnie wzrosty? Czego możemy oczekiwać w najbliższych miesiącach / kwartałach? Jakie implikacje mają globalne trendy dla polskiej gospodarki? O tym w telegraficznym skrócie w naszym najnowszym raporcie specjalnym.
Październik 2021
Pobierz raport

„Globalna presja kosztowa – dotychczasowe skutki dla sektorów polskiej gospodarki i perspektywy na najbliższe kwartały”
Jednym z największych wyzwań towarzyszących gwałtownemu wychodzeniu światowej gospodarki z kryzysu jest wszechobecna presja kosztowa, wynikająca z rosnących notowań większości surowców naturalnych, zacieśniającej się polityki klimatycznej - skutkującej rekordowymi poziomami cen uprawnień do emisji CO2, czy też zakłóceń w międzynarodowych łańcuchach logistycznych. W naszym najnowszym opracowaniu przyglądamy się wpływowi wspomnianych zjawisk globalnych na sytuację poszczególnych sektorów polskiej gospodarki, próbując również odpowiedzieć na pytanie, co może czekać nas w tym zakresie w najbliższych miesiącach / kwartałach.
Wrzesień 2021
Pobierz raport

Rynek mieszkaniowy w czasach wirusa: pierwsze twarde dane, scenariusze rozwoju sytuacji
Analiza w syntetyczny sposób podsumowuje obecną sytuację na krajowym rynku mieszkaniowym. Biorąc pod uwagę początkowe obawy, w pierwszej fazie kryzysu zachował się on stosunkowo odpornie – zarówno pod względem aktywności, jak i trendów cenowych. Pandemia wyraźnie jednak „schłodziła” rozgrzany dotąd rynek, a skala niepewności pozostaje bardzo duża, szczególnie biorąc pod uwagę ostatnie niekorzystne sygnały w zakresie sytuacji epidemicznej i jej wpływu na otoczenie gospodarcze.
Pażdziernik 2020
Pobierz raport

Gospodarka w czasach pandemii. Spojrzenie sektorowe na bazie pierwszych doświadczeń globalnych
Kryzys COVID-19 przyniósł nagłą i niespodziewaną, globalną recesję. W raporcie analizujemy jego konsekwencje dla poszczególnych sektorów polskiej gospodarki, zarówno te natychmiastowe, jak i długoterminowe...
Kwiecień 2020
Pobierz raport
Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z nami mailowo:
- ernest.pytlarczyk@pekao.com.pl - analizy makroekonomiczne
- krzysztof.mrowczynski@pekao.com.pl - analizy sektorowe
Znajdź nas na Twitterze: @Pekao_Analizy