Analizy makroekonomiczne - Bank Pekao S.A.

2 dni temu

Dziwniej i dziwniej: inwestycje w I kwartale

Koniec tygodnia zapowiada się bardzo spokojnie. Jedyną pozycją w kalendarzu są finalne dane o nastrojach konsumentów w USA i ich oczekiwaniach cenowych (badanie Uniwersytetu Michigan).
3 dni temu

Z dużej chmury mały deszcz, czyli kwietniowe odczyty PMI

Dziś w raporcie dziennym piszemy o odczytach koniunktury z Europy, które okazały się być podwójnie zaskakujące, oraz o informacyjnej kakofonii w sprawie amerykańskich ceł. W kolejnych godzinach rynki będą czekać na nowe sygnały dotyczące polityki celnej i obserwować nieliczne publikacje danych makro. Czekamy też Biuletyn Statystyczny wraz z paczką danych za marzec.
4 dni temu

Marcowa sprzedaż jednak na minusie

Sprzedaż detaliczna spadła w marcu o 0,3% r/r, minimalnie poniżej prognoz zakładających wzrost o 0,3-0,4% r/r. W zeszłym miesiącu na zachowania konsumentów oddziaływały dwa czynniki: późna Wielkanoc, obniżająca sprzedaż żywności, oraz odbicie sprzedaży dóbr trwałych. Dlatego ten odczyt postrzegamy jako pozytywny i wyłamujący się z ogólnej marcowej smuty.
4 dni temu

PMI z europejskich gospodarek pokażą skalę obaw wojną celną

Ciąg dalszy publikacji krajowych danych makro za marzec. Dziś poznamy odczyt sprzedaży detalicznej (Pekao: 0,6% r/r, konsensus: 0,4%). W tle pozostanie publikacja danych o podaży pieniądza i przetarg obligacji skarbowych. Z kolei na rynkach bazowych inwestorzy zwrócą uwagę na wstępne odczyty PMI.
5 dni temu

Wiosenne rozczarowanie w przemyśle i budownictwie

W tym roku ze świecą możemy szukać danych, które zaskoczyły w górę. Marzec jak dotąd takich nie przyniósł – w marcu wzrost produkcji przemysłowej okazał się być o 1 pkt. proc. niższy od prognoz, co wpisuje się w wieloletnią stagnację sektora. Dużo większym rozczarowaniem jest wynik budownictwa, które skurczyło się o 1,1% (wobec prognoz wzrostu o 5,5% r/r). Kumulują się więc negatywne ryzyka dla wzrostu gospodarczego.
5 dni temu

Solidnie stabilny marzec na krajowym rynku pracy

Marzec był spokojnym miesiącem dla rynku pracy. Dynamika płac znalazła się na poziomie 7,7% r/r, czyli podobnie jak w lutym (7,9%), co naszym zdaniem stanowi ważny sygnał dla RPP. Dynamika zatrudnienia również nie zaskoczyła, stabilizując się na -0,9% r/r.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter