1 godzinę temu
Gołębie wróciły do gołębnika – na kolejną obniżkę poczekamy
Dzisiaj w kalendarzu makro wieje pustką. Na rynkach bazowych można odnotować kilka wystąpień publicznych członków zarządu Fed.
1 dzień temu
Cięcie stóp - i co dalej?
Dziś czeka nas kolejny dzień pod znakiem polityki pieniężnej. W kraju wszystkie oczy będą zwrócone na konferencję A. Glapińskiego o 15:00, na której prezes NBP może utwierdzić rynki w oczekiwaniu na kolejne cięcie o 50 pb w czerwcu. Za granicą o stopach procentowych będą decydować Bank Anglii (-25 pb do 4,25%), szwedzki Riksbank i norweski Norges Bank (obydwa pozostawią stopy bez zmian).
2 dni temu
Dziś cięcie stóp w Polsce i ciąg dalszy pauzy w USA
Dzień pod znakiem banków centralnych. Dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zakończy się cięciem stóp o 50 pb – tutaj zgadzamy się z konsensusem prognoz i wycenami rynkowymi. Wieczorem z kolei poznamy decyzję FOMC. Stopy procentowe Fed zostaną utrzymane bez zmian a konferencja prasowa J. Powella nie przybliży nas znacząco do wznowienia cięć stóp w USA.
3 dni temu
Przejaśnia się niebo nad sektorem bankowym
Tydzień rozkręca się powoli – jeśli chodzi o dane makroekonomiczne, to interesujące będą odczyty indeksów PMI koniunktury w usługach. W kontekście oceny skutków wojny celnej można dziś zwrócić uwagę na dane o handlu zagranicznym USA w marcu, gdzie spodziewane jest wyraźne pogłębienie deficytu handlowego.
4 dni temu
Tydzień pod znakiem banków centralnych. RPP gotowa do cięcia stóp
Dzień pod znakiem publikacji indeksów koniunktury: w Europie będzie to majowy Sentix (pierwszy pomiar nastrojów inwestorów), w USA – ISM poza przetwórstwem za kwiecień. Londyńskie rynki są dziś zamknięte, co będzie zmniejszać aktywność inwestorów. W dalszej części tygodnia najważniejszym wydarzeniem będzie posiedzenie RPP. Spodziewamy się, podobnie jak większość obserwatorów i prognostów, cięcia stóp o 50 pb.
1 tydzień temu
Przy obniżonej płynności rynki czekają na Payrolls
Spośród licznych zaplanowanych na dziś odczytów niewątpliwie kluczowe będą dane z amerykańskiego rynku pracy (Payrolls). Słabe odczyty z poprzednich dni (rozczarowujące wakaty wg JOLTS i słaby raport Challengera) sugerują, że w kwietniu poza rolnictwem przybyło zaledwie 130 tys. miejsc pracy wobec 228 tys. w marcu. Poza raportem Payrolls poznamy dziś odczyty PMI w przemyśle (naszym zdaniem w Polsce zobaczymy spadek z 50,7 do 50,5 pkt.) i wstępny szacunek inflacji HICP w strefie euro (konsensus 2,1% r/r).