Analizy makroekonomiczne - Bank Pekao S.A.

14 godzin temu

Polski konsument oszczędza przy wysokich stopach

Dziś brak jest istotnych wydarzeń w kalendarzu. Postanowiliśmy za to przyjrzeć się szczegółowym wynikom najnowszego badania koniunktury GUS - okazuje się, że jeszcze szybciej niż apetyt zakupowy rośnie skłonność Polaków do oszczędzania.
1 dzień temu

Czy polski rynek pracy odpowie na potrzeby rewolucji AI?

Uwaga ekonomistów będzie dziś skupiona na USA – poznamy marcowy indeks Philly Fed (który zejdzie pod kreskę) i tygodniowe dane o nowych bezrobotnych. Z krajowej gospodarki spłyną dziś wyłącznie dane drugiego garnituru (GUSowskie miary koniunktury konsumenckiej).
2 dni temu

Wzrost awersji do ryzyka i jastrzębi Fed siłą napędową dolara

Czeka nas dzień odczytów inflacyjnych. O 11:00 Eurostat pokaże ostateczne dane za marzec – jeśli nie dojdzie do rewizji, zobaczymy 2,4% r/r i 2,9% r/r bazowo. Poznamy też dynamik CPI w Wlk. Brytanii i PPI z Czech.
3 dni temu

Surowce energetyczne - napięcie geopolityczne a wzrost notowań

Przedstawiamy kolejny update bieżącej sytuacji i perspektyw rynku kluczowych surowców energetycznych.
3 dni temu

Czy Polska jest dobrym dłużnikiem?

Przed nami dość intensywny dzień. W centrum uwagi znajdą się dane z USA (produkcja przemysłowa i publikacje z rynku nieruchomości) i wystąpienie prezesa Fed. O godzinie 11 poznamy odczyt niemieckiego wskaźnika ZEW, a popołudniu NBP opublikuje marcową inflację bazową (spodziewamy się jej spadku do 4,6% r/r z 5,4%).
4 dni temu

Dołek inflacji jednak z dwójką z przodu

W finalnym szacunku GUS zrewidował lekko w górę marcowy odczyt inflacji CPI do 2,0% r/r (flash 1,9%), zgodnie z naszymi wcześniejszymi oczekiwaniami. W porównaniu do ubiegłego miesiąca ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,2%. To minimum tego roku i najniższy odczyt od 5 lat.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter