Sektor rolno-spożywczy - Analizy makroekonomiczne - Bank Pekao S.A.

4 tygodnie temu

Perspektywy rynkowe na 2 kwartał 2024 r.

Bieżąca sytuacja oraz krótkookresowe perspektywy dla rynków: zbóż i roślin oleistych, mięsa, mleka, owoców oraz warzyw. Tematem specjalnym jest branża maszyn rolniczych.
3 miesięce temu

Rynek rolny pod lupą – kwartalnik. Perspektywy rynkowe na 1H24

Bieżąca sytuacja oraz krótkookresowe perspektywy dla rynków: zbóż i roślin oleistych, mięsa, mleka, owoców oraz warzyw. Tematem specjalnym tym razem są wyniki eksportu artykułów rolno-spożywczych z Polski.
4 miesięce temu

Rynki surowcowe pod lupą - produkty rolne (grudzień 2023)

Przedstawiamy kolejny update bieżącej sytuacji i perspektyw giełdowego rynku głównych surowców rolnych.
4 miesięce temu

Branża paszowa i mięsna (Raport 2023)

Otoczenie rynkowe całego łańcucha produkcji mięsa jest trudniejsze niż w roku ubiegłym, co ma swoje źródło w czynnikach kształtujących zarówno podaż surowca, jak i popyt na gotowe produkty. W segmencie mięsa czerwonego głównym wyzwaniem podażowym jest postępująca redukcja bazy surowcowej. To z kolei hamuje spadki cen wyrobów i tym samym ogranicza popyt na nie. W lepszej sytuacji jest branża drobiarska, która nie tylko utrzymuje rozwój na poziomie surowca, ale też przewagę cenową nad innymi rodzajami mięsa.
5 miesięcy temu

Branża mleczarska. Przedsiębiorstwa wobec krótko i długookresowych wyzwań

W 2022 nastąpiła zmiana sytuacji na globalnym rynku. W 2. połowie roku produkcja mleka w regionach o najwyższym znaczeniu dla światowej podaży produktów mlecznych zaczęła rosnąć i ten trend był kontynuowany w 2023 r. Wzrost dostępności surowca zmniejszył napięcia podażowe. Jednocześnie w przypadku części przetworów nastąpiło osłabienie popytu.
5 miesięcy temu

Rynki surowcowe pod lupą - produkty rolne

W ostatnich tygodniach sytuacja na poszczególnych rynkach surowców roślinnych w Unii Europejskiej była mocno zróżnicowana. Po spadkach obserwowanych do połowy września notowania pszenicy uległy stabilizacji pod wpływem napięć pojawiających się w globalnym bilansie. Odmienną sytuację obserwowaliśmy rynku kukurydzy, gdzie ceny pozostały w trendzie spadkowym. Z kolei w przypadku rzepaku po okresie stabilizacji odnotowano wyraźne osłabienie notowań.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter