21 godzin temu
Jak bardzo D.Trump zdynamizuje gospodarkę USA?
Dziś czekamy przede wszystkim na dane o inflacji CPI z USA. Wg prognoz powinny one pokazać minimalny wzrost inflacji w ujęciu rocznym (z 2,6 do 2,7% r/r i stabilizację inflacji bazowej na poziomie 3,3% r/r). W poprzednich miesiącach inflacja była czynnikiem mocno ruszającym rynkami a ostatnie dane wskazały na trudność „ostatniej mili” dezinflacji.
1 dzień temu
Senny, grudniowy dzień na rynkach
Spokojny dzień bez ważniejszych odczytów makro. Te pojawią się dopiero jutro w postaci amerykańskiej inflacji CPI.
2 dni temu
Cementowanie grudniowego cięcia stóp przez Fed
Tydzień zaczyna się spokojnie, od pustego kalendarza (dane Sentix nie poruszą ani rynkami, ani arkuszami ekonomistów zajmujących się strefą euro). W kolejnych dniach robi się już ciekawiej – najważniejsze wydarzenia tygodnia to amerykańska inflacja CPI (w środę) oraz posiedzenia EBC i SNB (czwartek). W środę odbędzie się z kolei aukcja sprzedaży SPW a w piątek z kolei światło dzienne ujrzą finalne dane o polskiej inflacji.
5 dni temu
Czy kredyt wesprze przyszłoroczną konsumpcję?
Dziś najważniejsza będzie publikacja raportu Payrolls z amerykańskiego rynku pracy. Jeśli okaże się że w listopadzie przybyło wyraźnie ponad 200 tys. nowych miejsc pracy poza rolnictwem to będzie to odebrane przez rynki jako przesłanka do pauzy w cięciach stóp procentowych przez Fed (silny rynek pracy zwiastuje presję popytową). Odczyt niższy będzie sygnałem kolejnego cięcia o 25pb na grudniowym posiedzeniu.
6 dni temu
Sztorm doskonały dla euro
Wzrost PKB nie zaskoczył, ale zrobiła to jego struktura. Słabość konsumpcji zostanie więc z nami na dłużej. Jednocześnie, zbliżamy się do momentu wznowienia obniżek stóp przez RPP. Przedstawiamy nasze prognozy makroekonomiczne i scenariusz dla rynków finansowych na listopad.
6 dni temu
Stopa procentowa NBP bez zmian w 2024 r.
Po wczorajszej decyzji RPP czekamy dziś na konferencję prasową prezesa NBP o godz. 15:00. Na rynkach bazowych warto zwrócić uwagę na październikowe wyniki sprzedaży detalicznej w strefie euro, a także na sygnały z amerykańskiego rynku pracy: tygodniową liczbę nowych bezrobotnych i raport Challengera.