13 godzin temu
Marcowa sprzedaż jednak na minusie
Sprzedaż detaliczna spadła w marcu o 0,3% r/r, minimalnie poniżej prognoz zakładających wzrost o 0,3-0,4% r/r. W zeszłym miesiącu na zachowania konsumentów oddziaływały dwa czynniki: późna Wielkanoc, obniżająca sprzedaż żywności, oraz odbicie sprzedaży dóbr trwałych. Dlatego ten odczyt postrzegamy jako pozytywny i wyłamujący się z ogólnej marcowej smuty.
16 godzin temu
PMI z europejskich gospodarek pokażą skalę obaw wojną celną
Ciąg dalszy publikacji krajowych danych makro za marzec. Dziś poznamy odczyt sprzedaży detalicznej (Pekao: 0,6% r/r, konsensus: 0,4%). W tle pozostanie publikacja danych o podaży pieniądza i przetarg obligacji skarbowych. Z kolei na rynkach bazowych inwestorzy zwrócą uwagę na wstępne odczyty PMI.
1 dzień temu
Wiosenne rozczarowanie w przemyśle i budownictwie
W tym roku ze świecą możemy szukać danych, które zaskoczyły w górę. Marzec jak dotąd takich nie przyniósł – w marcu wzrost produkcji przemysłowej okazał się być o 1 pkt. proc. niższy od prognoz, co wpisuje się w wieloletnią stagnację sektora. Dużo większym rozczarowaniem jest wynik budownictwa, które skurczyło się o 1,1% (wobec prognoz wzrostu o 5,5% r/r). Kumulują się więc negatywne ryzyka dla wzrostu gospodarczego.
1 dzień temu
Solidnie stabilny marzec na krajowym rynku pracy
Marzec był spokojnym miesiącem dla rynku pracy. Dynamika płac znalazła się na poziomie 7,7% r/r, czyli podobnie jak w lutym (7,9%), co naszym zdaniem stanowi ważny sygnał dla RPP. Dynamika zatrudnienia również nie zaskoczyła, stabilizując się na -0,9% r/r.
1 dzień temu
Cykl inwestycyjny w Polsce
Dziś w szwach pęka kalendarz publikacji krajowych danych makro za marzec (rynek pracy, produkcja przemysłowa i budowlano-montażowa, PPI). Spodziewamy się, że dane z rynku pracy pokażą dalsze hamowanie dynamiki przeciętnego wynagrodzenia (do 7,7% r/r, podobnie jak konsensus), przy jednoczesnym spadku zatrudnienia o 0,9% r/r (zgodnie z konsensusem). Dynamikę produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej z kolei będą kształtować przede wszystkim efekty niskiej bazy z poprzedniego roku. Naszym zdaniem wyniosą one, odpowiednio, 3,6 i 5,5% r/r.
5 dni temu
Tegoroczne Święta Wielkanocne będą najdroższe w historii… prawie jak co roku
Na rynkach panuje już leniwa, "świąteczna" atmosfera. Jeśli jednak ktoś chce jeszcze przyjrzeć się kwestiom gospodarczym proponujemy nasz tekst o inflacji "koszyka wielkanocnego".
Radosnych Świąt Wielkiej Nocy, spędzonych w gronie najbliższych, i dystansu do spraw ekonomicznych życzy zespół Departamentu Analiz Makroekonomicznych Banku Pekao SA