Analizy makroekonomiczne - Bank Pekao S.A.

11 godzin temu

Depozyty przedsiębiorstw ciągną podaż pieniądza w dół

Dziś, razem z paczką danych Biuletynu Statystycznego GUS, poznamy marcową stopę bezrobocia, która prawdopodobnie obniżyła się do 5,3%. Z kolei na rynkach bazowych dość oszczędny kalendarz – warto zwrócić uwagę na odczyt indeksu Ifo z niemieckiej gospodarki.
1 dzień temu

Marcowa sprzedaż detaliczna lekko rozczarowuje

Do wczorajszych gorszych od oczekiwań marcowych danych o produkcji przemysłowej dołączyła dziś lekko rozczarowująca sprzedaż detaliczna. Obniża to nasza prognozę wzrostu PKB za 1Q24 bliżej 1,5% r/r.
1 dzień temu

Marcowa sprzedaż detaliczna zaskoczy pozytywnie

Dziś kolejny, lecz mniejszy niż wczorajszy, pakiet danych z krajowej gospodarki za marzec. GUS opublikuje dane o sprzedaży detalicznej – spodziewamy się jej wzrostu o 7,7% r/r w ujęciu realnym (konsensus: 6,7%). O godzinie 14 poznamy dane o podaży pieniądza M3. Z kolei na rynkach bazowych pojawią się wstępne szacunki kwietniowego PMI.
2 dni temu

Produkcja przemysłowa najsłabsza od maja 2020

Produkcja przemysłowa zaskoczyła mocno w dół - głównie za sprawą górnictwa i negatywnego efektu dni roboczych w przetwórstwie.
2 dni temu

Spirala płacowo-cenowa jest mało sprężysta

W marcu wynagrodzenia rosły w tempie 12% r/r. Odczyt był zgodny z oczekiwaniami, ale takie tempo płac nie jest spójne z utrzymaniem inflacji w celu. Z czasem wynagrodzenia spowolnią, gdyż wyniki przedsiębiorstw słabną. Ale zanim to się stanie, inflacja zdąży zakotwiczyć się między 4 a 5% r/r.
2 dni temu

Początek tygodnia z szerokim pakietem danych z polskiej gospodarki

Dziś GUS opublikuje pierwszy pakiet marcowych danych makro, w którym znajdą się odczyty z przemysłu i rynku pracy. Naszym zdaniem produkcja przemysłowa spadła o –2,4% r/r wobec spodziewanych przez konsensus –1,0% r/r. Z kolei w przypadku płac w sektorze przedsiębiorstw oczekujemy wzrostu o 12,1% podobnie jak konsensus. Mniej istotne będą odczyty inflacji PPI, produkcji budowlano-montażowej oraz zatrudnienia.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter