Analizy makroekonomiczne - Bank Pekao S.A.

10 godzin temu

Inflacja niższa od oczekiwań = cięcie stóp w maju

Kolejna, ale tym razem już nieduża ale jednak, niespodzianka dezinflacyjna - wstępny szacunek polskiej inflacji konsumenckiej CPI za kwiecień pokazał jej wyraźny spadek do 4,2% r/r z blisko 5% w I kwartale. Oczekiwania rynkowe dawały 4,3% r/r. To kolejny, wystarczający argument dla RPP do cięcia stóp na majowym posiedzeniu, w naszym przekonaniu o 50 pb.
12 godzin temu

Produkty rolne - Osłabienie notowań zbóż w Europie

Przedstawiamy kolejny update bieżącej sytuacji i perspektyw dla europejskiego rynku pszenicy, kukurydzy i rzepaku.
12 godzin temu

Kroi się wyraźny spadek inflacji w kwietniu

Ostatni dzień kwietnia pełen jest danych makro - głównie wstępne odczyty inflacyjne za kwiecień oraz PKB za I kwartał, zarówno dla Europy jak i USA. Dla Polski dostaniemy wstępny szacunek inflacji CPI za kwiecień – zakładamy, że wyraźnie obniżyła się do 4,3% r/r (podobnie jak konsensus prognoz).
1 dzień temu

Kto się boi metali ziem rzadkich?

Kalendarz publikacji danych makro wypełnia się. Dzień zaczęliśmy od wstępnych danych o PKB i inflacji z Hiszpanii (odpowiednio, za 1kw 2025 i za kwiecień). Później naszą uwagę zwróci publikacja indeksów koniunktury ESI w UE oraz wskaźnika nastrojów konsumenckich Conference Board i danych na temat wakatów (JOLTS) w USA.
2 dni temu

Wysyp danych makro na majówkę

Nadchodzący tydzień będzie obfitował w dane z USA, które raczej nie będą korzystne. W środę będzie to PKB za 1kw 2025 - obciążone wzrostem importu w oczekiwaniu na cła. W piątek opublikowany zostanie zaś raport Payrolls, który pokaże brak apetytu firm na zatrudnianie. Jeśli chodzi o Polskę to najważniejsza będzie inflacja za kwiecień, która okaże się dużo niższa niż marcu, co przypieczętuje cięcie stóp (naszym zdaniem o 50pb) na najbliższym posiedzeniu RPP (7 maja).
5 dni temu

Dziwniej i dziwniej: inwestycje w I kwartale

Koniec tygodnia zapowiada się bardzo spokojnie. Jedyną pozycją w kalendarzu są finalne dane o nastrojach konsumentów w USA i ich oczekiwaniach cenowych (badanie Uniwersytetu Michigan).

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter