Analizy makroekonomiczne - Bank Pekao S.A.

2 godziny temu

Zagadkowo zły wrzesień w handlu

Spodziewaliśmy się, że wrzesień b.r. nie był najlepszym miesiącem dla polskiego konsumenta – nasza prognoza sprzedaży detalicznej wynosiła 0% r/r, podczas gdy konsensus optymistycznie zakładał wzrost o ok. 2,5% r/r. Tymczasem sprzedaż tąpnęła o 3% r/r i jest to jedna z największych negatywnych niespodzianek w sprzedaży w historii. W istocie, te dane są zbyt złe, by były prawdziwe.
5 godzin temu

Koniunktura jest taka sobie - wynika z raportu NBP

Przed nami kolejny, choć bardziej ubogi niż wczoraj, pakiet danych z krajowej gospodarki za wrzesień. Poznamy odczyt sprzedaży detalicznej (oczekujemy jej stagnacji, konsensus celuje w 2,3% r/r) oraz podaży pieniądza (spodziewamy się wzrostu o 7,0% r/r, konsensus prognozuje 6,8%).
1 dzień temu

Polski przemysł w trendzie bocznym

Brak fajerwerków w odczycie produkcji przemysłowej za wrzesień. W ujęciu odsezonowanym tkwi ona w stagnacji (-0,2% m/m), a argumentów za jej potencjalnym odbiciem nadal brak. Kolejne miesiące powinny być pod tym względem podobne, dopiero rok 2025 przyniesie więcej argumentów za odbudową krajowego przemysłu.
1 dzień temu

Rynek pracy na biegu jałowym

Rynek pracy stopniowo wytraca rozpęd, ale trudno to nazwać hamowaniem - przypomina to raczej jazdę samochodem na biegu jałowym, gdy sprawę załatwia tarcie kół o jezdnię. We wrześniu płace wzrosły o 0,8% w stosunku do sierpnia po odsezonowaniu, czyli niemal tyle samo, ile w ostatnich 4 miesiącach. Zatrudnienie spadło o kolejne 8 tys. etatów.
1 dzień temu

Tydzień z obszerną paczką wrześniowych danych z polskiej gospodarki

Ciekawy tydzień zaczniemy dużą paczką miesięcznych danych z polskiej gospodarki. Dziś dowiemy się o wrześniowej kondycji polskiego rynku pracy czy przemysłu. W środę aukcja sprzedaży SPW. Na rynkach bazowych szczególną uwagę inwestorów w tym tygodniu zwrócą wstępne odczyty październikowych indeksów PMI.
4 dni temu

Nowelizacja tegorocznego budżetu coraz bliżej

Wczoraj EBC zdecydował się na cięcie stóp procentowych o 25pb, zgodnie z oczekiwaniami. Komentarz Ch. Lagarde do tej decyzji miał wyraźne gołębie akcenty. Dziś kalendarz makroekonomiczny jest praktycznie pusty – jedyną wartą odnotowania publikacją są dane o koniunkturze na amerykańskim rynku nieruchomości (pozwolenia na budowę i rozpoczęte inwestycje).

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter