7 godzin temu
Przed nami obniżka stóp EBC i istotne dane z USA
W tym tygodniu będziemy śledzić miesięczny bilans płatniczy (dziś) oraz finalne dane o inflacji (wtorek). Kalendarz globalny znów jest wypchany wystąpieniami przedstawicieli Fed i pojedynczymi publikacjami danych makro, ale najważniejszy i tak będzie czwartek. Oprócz publikacji sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w USA wówczas zakończy się posiedzenie EBC, na którym ten bank po raz kolejny obetnie stopy procentowe.
3 dni temu
Polska gospodarka jest nieco mniejsza niż myśleliśmy
Po CPI przyszedł czas na amerykański PPI, ale te dane odbiją się szerokim echem tylko przy dużej niespodziance. Dzień zakończą dane o koniunkturze konsumenckiej w USA (raport Uniwersytetu Michigan) – będzie to pierwszy wskaźnik koniunktury za październik. Ponadto, na dziś zaplanowano kilka wystąpień przedstawicieli Fed.
4 dni temu
Procedura nadmiernego deficytu powoli nabiera kształtów
Najważniejsze dziś będą dane o inflacji CPI w USA. Jeśli wierzyć konsensusowi, będzie to bardzo nudny odczyt, z dynamikami miesięcznymi plasującymi się komfortowo w normie z poprzedniej dekady (zgodnej z realizacją celu inflacyjnego). Ponadto, należy odnotować publikację cotygodniowych danych z amerykańskiego rynku pracy (mogą być pod wpływem huraganów), protokołu z ostatniego posiedzenia Rady Prezesów EBC oraz danych o inflacji z Czech.
5 dni temu
Czego uczy nas inflacja 2021-2023?
W krajowym kalendarzu na dziś wieje pustką. Globalnie można zwrócić uwagę na wystąpienia szefów banków Rezerwy Federalnej. Prawdopodobnie będą oni wskazywać na sukcesy w walce z inflacja – a my w dzisiejszym biuletynie przyglądamy się, czego ostatni epizod inflacyjny nauczył ekonomistów i banki centralne.
6 dni temu
Przeczekać dekoniunkturę. Sytuacja polskiej branży stolarki otworowej.
Po długim okresie dynamicznego rozwoju, ostatnie lata przyniosły branży stolarki otworowej poważne wyzwania w postaci osłabienia popytu krajowego i zagranicznego. Dane finansowe świadczą m.in. o znacznym wzroście odsetka firm, które w warunkach silnego wzrostu kosztów pracy maja problemy z utrzymaniem rentowności. W najbliższych kwartałach otoczenie może pozostać trudne ze względu na przedłużającą się dekoniunkturę na głównych rynkach eksportowych, co może skłaniać branżę do bardziej zdecydowanych działań optymalizacyjnych. Znacznie lepszych uwarunkowań spodziewamy się za to w drugiej połowie bieżącej dekady, czemu sprzyjać powinien nie tylko oczekiwany powrót polskiej i unijnej gospodarki na ścieżkę wzrostu, lecz również ambitne plany Komisji Europejskiej odnośnie poprawy efektywności energetycznej budynków.
6 dni temu
Czy córki wcześniej wyfruwają z gniazda – i jakie to ma konsekwencje dla rynku pracy?
Bardzo spokojny dzień. Można zwrócić uwagę jedynie na pojedyncze wystąpienia przedstawicieli Fed i EBC.