12 godzin temu
Rosnące momentum inflacji usług problemem dla RPP
W finalnym odczycie GUS potwierdził krajową inflację konsumencką (CPI) za wrzesień na poziomie wstępnego szacunku, czyli 4,9% r/r. Rośnie momentum inflacji usług.
14 godzin temu
Nobel za instytucje
Ekonomiczny Nobel został przyznany trzem amerykańskim ekonomistom za prace o roli instytucji w rozwoju gospodarczym. Poza tym, dzień bez większej historii. Dziś najważniejsze w kalendarzu makro będą zagraniczne wskaźniki koniunktury (indeks ZEW i Empire State) oraz finalny szacunek krajowej inflacji.
1 dzień temu
Przed nami obniżka stóp EBC i istotne dane z USA
W tym tygodniu będziemy śledzić miesięczny bilans płatniczy (dziś) oraz finalne dane o inflacji (wtorek). Kalendarz globalny znów jest wypchany wystąpieniami przedstawicieli Fed i pojedynczymi publikacjami danych makro, ale najważniejszy i tak będzie czwartek. Oprócz publikacji sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w USA wówczas zakończy się posiedzenie EBC, na którym ten bank po raz kolejny obetnie stopy procentowe.
4 dni temu
Polska gospodarka jest nieco mniejsza niż myśleliśmy
Po CPI przyszedł czas na amerykański PPI, ale te dane odbiją się szerokim echem tylko przy dużej niespodziance. Dzień zakończą dane o koniunkturze konsumenckiej w USA (raport Uniwersytetu Michigan) – będzie to pierwszy wskaźnik koniunktury za październik. Ponadto, na dziś zaplanowano kilka wystąpień przedstawicieli Fed.
5 dni temu
Procedura nadmiernego deficytu powoli nabiera kształtów
Najważniejsze dziś będą dane o inflacji CPI w USA. Jeśli wierzyć konsensusowi, będzie to bardzo nudny odczyt, z dynamikami miesięcznymi plasującymi się komfortowo w normie z poprzedniej dekady (zgodnej z realizacją celu inflacyjnego). Ponadto, należy odnotować publikację cotygodniowych danych z amerykańskiego rynku pracy (mogą być pod wpływem huraganów), protokołu z ostatniego posiedzenia Rady Prezesów EBC oraz danych o inflacji z Czech.
6 dni temu
Czego uczy nas inflacja 2021-2023?
W krajowym kalendarzu na dziś wieje pustką. Globalnie można zwrócić uwagę na wystąpienia szefów banków Rezerwy Federalnej. Prawdopodobnie będą oni wskazywać na sukcesy w walce z inflacja – a my w dzisiejszym biuletynie przyglądamy się, czego ostatni epizod inflacyjny nauczył ekonomistów i banki centralne.