14.10.2020

UWAGA na FAŁSZYWĄ korespondencję z Urzędu Patentowego RP!

Ostrzegamy przed działaniami oszustów, którzy podszywają się pod Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej (UPRP) i wysyłają pisma łudząco podobne do decyzji o udzieleniu praw ochronnych na znaki towarowe. Takie pismo wysyłają przede wszystkim pocztą tradycyjną (rzadziej elektroniczną). Aby zwiększyć wiarygodność, oszuści wykorzystują dawny wzorzec pism UPRP. W treści wiadomości wzywają do wpłaty środków na podstawiony, fałszywy numer rachunku. W ten sposób, dochodzi do wyłudzenia środków z tytułu rzekomego wpisu do rejestru i uzyskaniu prawa ochronnego na znak towarowy.

Jeżeli otrzymasz wezwanie do zapłaty, fakturę lub decyzję, zanim zapłacisz:

  • sprawdź uważnie i upewnij się, czy wezwanie do zapłaty jest z UPRP. Pamiętaj, że UPRP nie wystawia faktur i nie korzysta z usług podmiotów trzecich przy pobieraniu opłat urzędowych,
  • upewnij się, że wpłacasz pieniądze na numer konta UPRP:
    NBP O/O Warszawa: 93 1010 1010 0025 8322 3100 0000

UPRP rozpoczyna wysyłkę dużej serii decyzji o udzieleniu praw ochronnych na znaki towarowe. Przy tej okazji umieścił oficjalne ostrzeżenie na swojej stronie internetowej. Ogłoszenie jest zatytułowane: „12 października 2020 r. rusza wysyłka decyzji udzielających praw ochronnych na znaki towarowe! Zanim zapłacisz ZAWSZE sprawdź numer konta!”. W treści ogłoszenia UPRP podaje:

  • informację o wysyłce,
  • ostrzeżenie o możliwości fałszerstwa i prośbę o wzmożoną czujność,
  • odesłanie do oficjalnego stanowiska UPRP,
  • numer infolinii, na który można zgłosić podejrzaną korespondencję lub zadać dodatkowe pytania. 

Jeśli dostaniesz korespondencję z UPRP i masz jakiekolwiek wątpliwości odnośnie do numeru rachunku czy tez samej wiadomości, skontaktuj się:

  • z infolinią naszego banku pod numerem 22 59 12 232 lub
  • bezpośrednio z infolinią UPRP pod numerem 22 579 05 55.

UPRP umieścił na swojej stronie najnowszy fałszywy dokument datowany na 5 października 2020 r. Poniżej prezentujemy przykład tego fałszywego dokumentu.


Co zrobić, gdy doszło do wpłaty/ przelewu na fałszywy numer rachunku?

Skontaktuj się pilnie z bankiem oraz organami ścigania i przedstaw (jeśli to możliwe) zachowane pismo/ fakturę/ e-maila;

Dodatkowo możesz też zgłosić sprawę do UPRP.