Młoda sztuka

lustro duszy

Ulotność i kruchość zamrożone w czasie.

Fot. Karolina Starzyk

Lia Kimura dołączyła do grona twórców współpracujących z Bankowością Prywatną, takich jak: Rafał Bujnowski, Kaja Renkas, Błażej Ostoja Lniski, Lex Drewinski oraz Ada Zielińska.

„Sztuka zawsze poszukuje nowych przestrzeni i nowych widzów. Gdy otrzymałam propozycję współpracy z bankiem, to pomyślałam, że jest to ciekawe wyzwanie. W pracy, którą stworzyłam, starałam się połączyć emocje i kruchość, które zawieram w moich obrazach, z przestrzenią i ideą miejsca, w którym dziś się znajduje.”

Lia Kimura

Doceniana na świecie polsko-japońska artystka sztuk wizualnych, będąca w czołówce najlepszych polskich współczesnych twórców według rankingu „Kompas Młodej Sztuki”. Ma już na swoim koncie kilkadziesiąt wystaw w Polsce i za granicą.

Prace Kimury będące połączeniem abstrakcji z figuracją spotkały się z uznaniem ze strony polskiego środowiska artystycznego, a jej prace trafiły do prywatnych kolekcji między innymi w Japonii, USA czy Niemczech. Można je obejrzeć na wystawach na całym świecie. Pojawiły się między innymi: w Muzeum Narodowym w Krakowie, w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu, warszawskich galeriach, w Saatchi Gallery w Londynie, na SyArt Sorrento Festival, Malta Art Bienalle czy w Red Gate Gallery w Pekinie.

Malarstwo pełne emocji i refleksji nad ludzką naturą

Obrazy Kimury są symboliką lustra ludzkiej egzystencji, ujawniają głęboko skrywaną prawdę o emocjach, które tak często trudno nam wyrazić słowami.

„Myślę, że najważniejsze jest przeżywanie emocji w pełnej ich intensywności, ponieważ to one stanowią esencję naszego człowieczeństwa. Zbieranie doświadczeń, tych pięknych, jak i tych trudnych jest niezwykle ważne, bo to one budują naszą tożsamość i pozwalają zrozumieć siebie w relacji do innych. Każda chwila, każdy gest, każda rozmowa staje się częścią większej całości, która kształtuje moją sztukę.”

Zdjęcie z archiwum artystki
Zdjęcie z archiwum artystki

W obrazach wykonanych techniką olejną postacie Kimury sprawiają wrażenie delikatnie pulsujących, niemal hipnotyzują odbiorcę. Powstają dwuetapowo i właściwy proces twórczy zaczyna się wtedy, gdy obraz wydaje się już niemal gotowy. Drugi etap to emocjonalny i bezpośredni dotyk płótna. Palce artystki przy nanoszeniu farb stają się narzędziem przekazywania energii i intensywnych emocji.

„Dotyk jest dla mnie aktem absolutnego bycia, zostawiania śladu obecności. Praca bezpośrednio z płótnem to rodzaj dialogu, w którym gesty stają się zapisem emocji. W kulturze japońskiej dotyk ma głębokie znaczenie, to rodzaj przekazu energii. Czuję, że w tej chwili staję się mostem między światem materialnym a tym, co duchowe.”

„Mirror of the soul” zamrożony w czasie

Lia Kimura we współpracy z Bankowością Prywatną Banku Pekao stworzyła obraz „Mirror of the soul” – portret współczesnej kobiety z limitowaną serią giclée. To nieoczywiste przedstawienie kobiety, widoczne jak przez zamgloną taflę szkła, nabiera wyrazistości dzięki subtelnemu dotykowi, tak istotnemu dla artystki.

„Mirror of the soul”

Lia Kimura, Mirror of the soul, 2024 r., olej, płótno

„Myślę, że ponadczasowość mojego obrazu wynika z tego, że dotyka uniwersalnych prawd i emocji. Przemijanie, nostalgia, tożsamość – to tematy, które nie tracą na znaczeniu, niezależnie od epoki. Sztuka staje się lustrem, w którym każdy może odnaleźć fragment siebie.”

Obraz został zdigitalizowany i zdeponowany w Światowym Archiwum Arktycznym wraz z wybranymi dziełami ze zbioru kolekcji Banku Pekao, obok takich twórców jak Jan Matejko czy Stanisław Wyspiański. Obraz olejny „Mirror of the soul” jest dostępny w warszawskiej placówce Bankowości Prywatnej Banku Pekao.

„Udział w projekcie ARCHIV3 był dla mnie czymś wyjątkowym. To, co zrobiło na mnie największe wrażenie to sposób w jaki idea projektu łączy wymiar materialny z niematerialnym – nadając archiwizacji metaforę pamięci, trwałości, tego, co przekracza granice czasu. Mój obraz w tej współpracy stał się opowieścią o tym co ulotne, a jednocześnie zachowane.”