KOMUNIKATY DOTYCZĄCE BEZPIECZEŃSTWA
Zapoznaj się z najnowszymi komunikatami na temat zagrożeń w sieci i jakie działania należy podejmować w przypadku pojawienia się takich sytuacji. W przypadku pytań lub wątpliwości skontaktuj się z infolinią pod numerem 519 222 222.
-
Bezpieczne wakacje z #cyberPEKAO
-
Cyberprzestępcy nie robią sobie wakacji. W okresie urlopowym, kiedy jesteśmy zajęci planowaniem podroży, więcej czasu spędzamy online, stajemy się mniej ostrożni i bardziej rozprężeni, oni wykorzystują każdy możliwy sposób, aby ukraść nasze pieniądze. Bądź czujny. Nie pozwól, aby przestępcy zepsuli Twoje wakacje.
Nie ufaj zbyt atrakcyjnym ofertom wakacyjnym
Oszuści podszywają się pod biura podróży i tworzą strony, które wyglądają jak prawdziwe. Kuszą nas zniżkami na luksusowe wakacje ,,Last Minute’’. Na portalach społecznościowych oraz serwisach ogłoszeniowych oferują nieistniejące miejsca noclegowe w wyjątkowo niskich cenach lub bardzo pilnie chcą odsprzedać wykupione wczesniej wakacje. Gdy podasz im swoje dane lub prześlesz pieniądze kontakt z nimi urywa się.
Pamiętaj:- Zawsze weryfikuj oferty z atrakcyjnymi obniżkami cen. Zanim dokonasz wpłaty sprawdź, czy dany obiekt istnieje. Korzystaj tylko z autoryzowanych biur podróży.
- Wszystkie rozmowy z usługodawcą przeprowadzaj za pośrednictwem serwisu, z którego korzystasz. Nie klikaj w przesyłane linki, zwłaszcza gdy za ich pośrednictwem masz dokonać płatności.
- Przed zalogowaniem do bankowości elektronicznej zawsze sprawdzaj czy adres strony jest poprawny – https://www.pekao24.pl/logowanie. Jeśli adres jest inny, nie podejmuj próby logowania
Sprawdź od kogo kupujesz bilety
Często osoby zainteresowane koncertem, festiwalem czy innym wydarzeniem kulturalnym lub sportowym, którym nie udało się kupić biletów decydują się na ich zakup od osób trzecich. Niestety, to dobra okazja dla oszustów, aby w nieuczciwy sposób pozyskać od nas pieniądze lub dane.
Pamiętaj:- Kupuj legalnie – sprawdź na oficjalnej stronie organizatora czy „odsprzedaż” biletów jest dozwolona.
- Dokonuj rozliczeń bezpośrednio przez portal z którego korzystasz. Unikaj pośrednich transakcji, szczególnie na nieznanych stronach, do których adresy są przesyłane poprzez wiadomości SMS lub komunikatory internetowe.
Uważaj na fałszywe oferty pracy
Oferty pracy sezonowej, zwłaszcza takie, które obiecują „szybki i łatwy zarobek”, mogą być nie tylko nieprawdziwe, ale i niebezpiecz¬ne. Odpowiadając na takie ogłoszenia, możemy przekazać przestępcom nasze dane, pieniądze lub nieświadomie wziąć udział w przestępstwie prania pieniędzy.
Pamiętaj:- Sprawdź czy pracodawca jest zarejestrowany w CEIDG oraz KRS. Unikaj ofert, które nie mają podanej adresu firmy, a rzekomi pracodawcy kontaktują się wyłącznie mailowo lub telefonicznie.
- Nigdy nie przelewaj potencjalnemu pracodawcy żadnych pieniędzy oraz nie podawaj numeru karty bankowej, jej kodu CVV/CVC czy danych do logowania do bankowości elektronicznej.
- Nie płać prowizji za dostęp do ofert pracy. Jeśli nie jesteś pewny, czy organizacja, z którą masz do czynienia działa legalnie, sprawdź czy widnieje w Rejestrze Agencji Zatrudnienia.
Dbaj o bezpieczeństwo swojej karty płatniczej
Płatności kartą coraz częściej zastępują tradycyjne pieniądze, a także umożliwiają szybkie transakcje online. Możemy z nich korzystać nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. W wakacje stawiamy na wygodę, ale nie zapominajmy o bezpieczeństwie.
Pamiętaj:- Chroń dane ze swojej karty i PIN do niej. Przekazanie danych umieszczonych na karcie umożliwia wykonanie płatności. W internecie podawaj te dane wyłącznie w momencie, gdy chcesz zapłacić kartą.
- Wypłacając gotówkę, zwróć uwagę na wygląd bankomatu. Jeśli zauważysz uszkodzenia lub zabrudzenia, ślady substancji klejących w okolicach czytnika kart lub podajnika gotówki, zrezygnuj z wypłaty w tym bankomacie.
- Nigdy nie spuszczaj swojej karty z oczu. Gdy wprowadzasz PIN w bankomacie lub w terminalu płatniczym, zasłaniaj klawiaturę.
- Wprowadź limity na swojej karcie płatniczej. Wysokość limitów można zmienić samodzielnie w serwisie lub aplikacji, na infolinii i w oddziale.
Dbaj o bezpieczeństwo Twoich urządzeń
Podczas urlopu spędzamy w sieci jeszcze więcej czas niż zwykle, częściej wykorzystując do tego urządzenia mobilne. Zadbaj o ich bezpieczeństwo i chroń swoje dane.
Pamiętaj:- Korzystaj z programów antywirusowych i dbaj o ich aktualizację.
- Regularnie aktualizuj system operacyjny i posiadane oprogramowanie.
- Przejrzyj dokładnie ustawienia prywatności Twojego telefonu, zweryfikuj uprawnienia aplikacji z których korzystasz.
Co zrobić, jeśli podejrzewasz, że możesz być ofiarą oszustwa:- Zadzwoń na naszą infolinię (+48 519 222 222) w celu blokady karty i dostępów do bankowości elektronicznej.
- Przekaż na infolinii wszystkie niezbędne informacje dotyczące oszustwa.
- Zmień hasła logowania do serwisu internetowego Pekao24 i aplikacji PeoPay.
- Złóż zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa organom ścigania tj. policji lub prokuraturze i poinformuj o tym nasz bank.
Centrum Bezpieczeństwa Banku Pekao S.A.
-
-
Uważaj na fałszywe wiadomości i phishing!
-
Oszuści podszywają się pod stronę logowania do serwisu Pekao24, zachęcając do udostępniania danych do logowania na fałszywych witrynach!
Fałszywe wiadomości dotyczą weryfikacji konta: wiadomość zawiera informację o rzekomym dochodzeniu dotyczącym danych konta klienta. Nadawca, podszywający się pod bank, zachęca do zalogowania się na fałszywej stronie. Nie daj się nabrać!Jak się bronić przed oszustami?
- Przed zalogowaniem do bankowości elektronicznej zawsze sprawdzaj czy adres strony jest poprawny – https://www.pekao24.pl/logowanie. Jeśli adres jest inny, nie podejmuj próby logowania.
- Nigdy nie podawaj pełnego hasła do bankowości elektronicznej. Hasło do serwisu Pekao24 jest maskowane. Oznacza to, że podczas logowania musisz wpisać tylko niektóre jego znaki;
- Nie podawaj na żadnej stronie internetowej numeru karty płatniczej, jeżeli nie wykonujesz płatności kartą.
- Uważnie czytaj komunikaty autoryzacyjne i nigdy nie potwierdzaj żadnych transakcji, które nie były przez Ciebie zlecone.
- Pamiętaj, podczas kontaktów telefonicznych nasz pracownik nigdy nie prosi o podanie loginu, hasła lub PINu. Logowanie do usług telefonicznych odbywa się zawsze w serwisach automatycznych.
- Jeśli rozmowa z pracownikiem wzbudza Twój niepokój lub wątpliwości rozłącz się, a następnie połącz się z infolinią banku (+48 519 222 222). Numer infolinii wybierz na klawiaturze numerycznej, nie oddzwaniaj z listy połączeń, które wyświetlają się na telefonie.
- Nie podawaj numeru karty płatniczej, jeżeli nie wykonujesz płatności kartą.
- Możesz zweryfikować tożsamość dzwoniącego pracownika w PeoPay lub Pekao24 – podczas rozmowy z pracownikiem banku powiedz, że chcesz zweryfikować jego tożsamość w aplikacji lub serwisie internetowym. Pracownik wyśle do Ciebie swoją wizytówkę. Pamiętaj nie będzie to wiadomość SMS. Więcej o wizytówkach znajdziesz na stronie Banku Pekao S. A.
Co zrobić, jeśli podejrzewasz, że możesz być ofiarą oszustwa:- Zadzwoń na naszą infolinię (+48 519 222 222) w celu blokady karty i dostępów do bankowości elektronicznej.
- Przekaż na infolinii wszystkie niezbędne informacje dotyczące oszustwa.
- Zmień hasła logowania do serwisu internetowego Pekao24 i aplikacji PeoPay.
- Złóż zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa organom ścigania tj. policji lub prokuraturze i poinformuj o tym nasz bank.
Centrum Bezpieczeństwa Banku Pekao S.A.
-
-
Uważaj na fałszywe reklamy inwestycyjne – sprawdzaj komu powierzasz swoje pieniądze.
-
Oszuści kuszą swoje ofiary reklamami w których informują o pozbawionych ryzyka i przynoszących wysokie zyski inwestycjach. W reklamach bardzo często wykorzystują wizerunki znanych osób, instytucji finansowych, spółek skarbu państwa oraz znanych i rozpoznawalnych firm. Stosowana przez przestępców socjotechnika powoduje, że coraz więcej osób chcących szybko się wzbogacić pada ofiarą ich manipulacji i traci oszczędności swojego życia.
Jak wygląda schemat oszustwa?
- Oszuści publikują reklamy fałszywych inwestycji w mediach społecznościowych lub na popularnych portalach informacyjnych (często jako materiał sponsorowany). Ofiara po kliknięciu w reklamę zostaje przekierowana na stworzoną przez oszustów stronę internetową, zawierającą informacje o rzekomej inwestycji.
- Gdy ofiara zdecyduje się zainwestować swoje oszczędności w fikcyjną inwestycję, jest proszona o założenie konta na platformie inwestycyjnej. Oszuści w ten sposób wyłudzają jej dane kontaktowe.
- Po podaniu danych do ofiary dzwoni oszust, który podaje się za brokera lub konsultanta inwestycyjnego i w zależności od scenariusza oszustwa, nakłania ją do:
- zpodania danych karty płatniczej,
- zainstalowania na swoim urządzeniu programu do zdalnego zarządzania pulpitem (np. AnyDesk, TeamViewer, QuickSupport), dzięki czemu oszuści mogą przejąć kontrolę nad bankowością internetową ofiary i w dowolny sposób zarządzać środkami zgromadzonymi na rachunku bankowym,
- przesłania skanu dowodu osobistego, który może posłużyć oszustom do autoryzacji zaciągniętego na dane ofiary kredytu,
- przelania środków na fałszywe inwestycje na wskazany przez niego numer rachunku bankowego.
- Po kolejnych zrealizowanych przez ofiarę przelewach, aby uśpić jej czujność i zaostrzyć apetyt na dalszy zysk oszuści zasilają jej rachunek drobnymi kwotami, przelewanymi z rachunków „pseudo-inwestorów’’. W rzeczywistości pieniądze przelewane są z kont innych oszukanych osób, a zmanipulowana ofiara nieświadomie bierze udział w przestępstwie prania brudnych pieniędzy.
- Bez względu na realizowany przez przestępców scenariusz oszustwa ofiara finalnie traci swoje oszczędności lub pozostaje z długami.
,,Oferta dużego i szybkiego zysku’’ powinna wzbudzić w Tobie czujność. Dbaj o swoje bezpieczeństwo i …
- inwestuj tylko w licencjonowanych domach maklerskich zarejestrowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF),
- pamiętaj, że jeśli przelewasz środki na rachunek firmy oferującej inwestycje lub na giełdę kryptowalut to dane odbiorcy przelewu nie powinny być danymi osoby fizycznej,
- nie instaluj na prośbę osoby trzeciej aplikacji do zdalnego zarządzania pulpitem (np. AnyDesk, TeamViewer, Quick Support, ZOOM) – oszuści mogą wykorzystać ją do przejęcia Twoich danych do logowania do bankowości internetowej,
- nigdy nie loguj się do bankowości internetowej w trakcie kiedy udostępniasz komuś zawartość swojego pulpitu,
- nie podawaj osobom trzecim danych swojej karty płatniczej (jej numeru, kodu CVV2, daty ważności),
- uważnie czytaj komunikaty autoryzacyjne i nigdy nie potwierdzaj żadnych transakcji, które nie były przez Ciebie zlecone.
Co zrobić, jeśli podejrzewasz, że możesz być ofiarą oszustwa:
- Zadzwoń na naszą infolinię (+48 519 222 222) w celu blokady karty i dostępów do bankowości elektronicznej.
- Przekaż na infolinii wszystkie niezbędne informacje dotyczące oszustwa.
- Zmień hasła logowania do serwisu internetowego Pekao24 i aplikacji PeoPay.
- Złóż zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa organom ścigania tj. policji lub prokuraturze i poinformuj o tym nasz bank.
Centrum Bezpieczeństwa Banku Pekao S.A.
- Oszuści publikują reklamy fałszywych inwestycji w mediach społecznościowych lub na popularnych portalach informacyjnych (często jako materiał sponsorowany). Ofiara po kliknięciu w reklamę zostaje przekierowana na stworzoną przez oszustów stronę internetową, zawierającą informacje o rzekomej inwestycji.
-
-
#cyberPEKAO ostrzega – SMS o złożonym wniosku kredytowym? To może być oszustwo.
-
Informacja o złożonym wniosku kredytowym? Uważaj na oszustów. Przestępcy podszywają się pod znane instytucje finansowe – takie jak banki czy Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Poprzez manipulację i wyrafinowane socjotechniki próbują wyłudzić Twoje dane i uzyskać dostęp do Twojego konta. Sprawdź, jak nie dać się oszukać.Jak wygląda schemat oszustwa?
- Oszuści wysyłają na numer ofiary SMS w którym przekazują komunikat o rzekomym rozpoczęciu procesu analizy wniosku kredytowego oraz informują, że z ofiarą będzie kontaktował się pracownik banku.
- Po nadesłaniu wiadomości dochodzi do próby kontaktu telefonicznego, w którym atakujący podszywa się pod pracownika banku. Zazwyczaj połączenia wyświetlają się jako prawdziwy numer, czym przestępcy chcą uśpić czujność ofiary.
- Podczas rozmowy oszuści nakłaniają ofiarę do podania danych logowania do bankowości elektronicznej lub zainstalowania aplikacji (np. Any Desk, TeamViewer, Quick Support), która umożliwi im przejęcie kontroli nad urządzeniem ofiary.
- Gdy ofiara zainstaluje aplikację i przekaże zdalny dostęp do swojego pulpitu oszustom, jest proszona o zalogowanie się do bankowości elektronicznej. Przestępcy przejmują dane uwierzytelniające ofiary, przez co uzyskują całkowity dostęp do jej rachunku bankowego.
- W efekcie oszuści mogą wykonywać dowolne operacje na koncie ofiary, a także wyłudzić na jej dane kredyt lub pożyczkę.
Przypominamy, dbaj o swoje bezpieczeństwo i …
- zweryfikuj tożsamość dzwoniącego pracownika w aplikacji PeoPay lub w serwisie internetowym Pekao24 – podczas rozmowy z pracownikiem banku powiedz, że chcesz zweryfikować jego tożsamość w aplikacji lub serwisie internetowym. Pracownik wyśle do Ciebie swoją wizytówkę. Pamiętaj nie będzie to wiadomość SMS. Więcej o wizytówkach znajdziesz na stronie banku Pekao S.A.;
- nie działaj pod wpływem emocji. Jeśli rozmówca wywołuje na Tobie presję czasu, rozłącz się i zadzwoń samodzielnie na naszą infolinię, udaj się do oddziału Banku lub skontaktuj ze swoim doradcą kredytowym;
- nigdy nie oddzwaniaj na numer z którego otrzymałeś podejrzane połączenie. Sprawdź numer na oficjalnej stronie instytucji, która rzekomo kontaktowała się z Tobą i zadzwoń tam, wybierając numer na klawiaturze telefonu;
- nie pobieraj żadnej aplikacji – konsultanci banku nigdy nie zachęcają do pobierania żadnych aplikacji służących do zabezpieczenia konta;
- nigdy nie loguj się do bankowości internetowej w trakcie kiedy udostępniasz komuś zawartość swojego pulpitu – oszuści mogą w ten sposób przejąć Twoje dane uwierzytelniające;
- nie udostępniaj nikomu poufnych danych, np. loginu i hasła, numeru swojej karty płatniczej, zapisanego na odwrocie karty kodu CVV lub numeru PESEL – pracownicy banku nigdy nie proszą o takie dane;
- uważnie czytaj komunikaty autoryzacyjne i nigdy nie potwierdzaj żadnych transakcji, które nie były przez Ciebie zlecone;
- pamiętaj, że BIK nie wysyła SMS-ów z informacją, że ktoś się z Tobą skontaktuje. Jeśli dostaniesz taki SMS, zachowaj czujność. Jeśli posiadasz konto w BIK, listę alertów możesz sprawdzić po zalogowaniu się do portalu.
Co zrobić, jeśli podejrzewasz, że możesz być ofiarą oszustwa:
- Zadzwoń na naszą infolinię (+48 519 222 222) w celu blokady karty i dostępów do bankowości elektronicznej.
- Przekaż na infolinii wszystkie niezbędne informacje dotyczące oszustwa.
- Zmień hasła logowania do serwisu internetowego Pekao24 i aplikacji PeoPay.
- Złóż zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa organom ścigania tj. policji lub prokuraturze i poinformuj o tym nasz bank.
Centrum Bezpieczeństwa Banku Pekao S. A.
-
-
Dobre nawyki BLIKA podczas płatności
-
BLIK to przede wszystkim wygoda użytkowania, szybkość i co najważniejsze bezpieczeństwo płatności. Jest popularną metodą płatności, za którą stoi szereg zabezpieczeń aplikacji bankowych. Bezpieczeństwo technologiczne nie zwalnia jednak użytkowników z pamiętania o dobrych nawykach w trakcie realizowanych transakcji.
Pamiętaj!
Jeśli zachowasz ostrożność i nie ujawnisz nieuprawnionej osobie kodu BLIK, danych do logowania do aplikacji PeoPay oraz odpowiednio zabezpieczysz swoje konto i telefon, to ryzyko oszustwa jest znikome.
Zawsze SPRAWDZAJ co potwierdzasz w aplikacji banku!
Po wpisaniu kodu BLIK na stronie płatności w sklepie internetowym, bankomacie czy terminalu płatniczym, w PeoPay pojawi się komunikat z podsumowaniem płatności. To jest ten moment, w którym koniecznie zweryfikuj dane swojej płatności.
Upewnij się w jakiej kwocie i gdzie mają powędrować Twoje pieniądze.
Zawsze sprawdzaj, czy kwota jaką widzisz w aplikacji jest tą, którą chcesz uiścić. Jeśli kwota różni się od tej jaką chcesz przeznaczyć na zakup lub wypłatę z bankomatu, odrzuć taką płatność.
Jeżeli nazwa sklepu jest inna od tej, gdzie chcesz zapłacić za zakupy, możesz wycofać się z tej płatności i nie zatwierdzać jej w aplikacji.
Pamiętaj! Kodem PIN potwierdzaj wyłącznie te płatności, których dane bezwzględnie się zgadzają.
Co zrobić, jeśli podejrzewasz, że możesz być ofiarą oszustwa- zadzwoń na naszą infolinię (+48 519 222 222) w celu blokady karty i dostępów do bankowości elektronicznej,
- przekaż na infolinii wszystkie niezbędne informacje dotyczące oszustwa,
- zmień hasła do logowania do serwisu internetowego Pekao24 i aplikacji PeoPay,
- złóż zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa organom ścigania tj. policji lub prokuraturze,
- poinformuj później bank o złożeniu zawiadomienia dotyczącym podejrzenia popełnienia przestępstwa.
-
-
Dostałeś SMS z informacją o podejrzanej aktywności na Twoim koncie? Uważaj – to oszustwo!
-
Oszuści podszywają się pod pracowników Banku Pekao S. A. i przesyłają w wiadomościach tekstowych informację o podejrzanej aktywności na rachunku bankowym ofiary. Wzbudzając jej niepokój, namawiają ją do wzięcia udziału w spotkaniu online na popularnych platformach komunikacyjnych (np. ZOOM lub MS Teams). Podczas spotkania nakłaniają ofiarę do uruchomienia usługi pulpitu zdalnego i w ten sposób przejmują kontrolę nad jej urządzeniem lub uzyskują dane do logowania do bankowości internetowej.
Pamiętaj, nasz Bank nie wykorzystuje usługi pulpitu zdalnego jako narzędzia do wsparcia i pomocy klientom.Przypominamy, dbaj o swoje bezpieczeństwo i jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji…
- Nigdy nie loguj się do bankowości internetowej w trakcie kiedy udostępniasz komuś zawartość swojego pulpitu – oszuści mogą w ten sposób przejąć Twoje dane uwierzytelniające;
- Nie pobieraj żadnej aplikacji – konsultanci banku nigdy nie zachęcają do pobierania aplikacji służących do zabezpieczenia konta;
- Nie udostępniaj nikomu poufnych danych (loginu i hasła, numeru swojej karty płatniczej, zapisanego na odwrocie karty kodu CVV lub numeru PESEL) – pracownicy banku nigdy nie proszą o takie dane;
- Nigdy nie podawaj pełnego hasła do bankowości elektronicznej. Hasło do serwisu Pekao24 jest maskowane. Oznacza to, że podczas logowania musisz wpisać tylko niektóre jego znaki;
- Uważnie czytaj komunikaty autoryzacyjne i nigdy nie potwierdzaj żadnych transakcji, które nie były przez Ciebie zlecone;
- Jeśli otrzymana wiadomość wzbudza Twój niepokój, a jej nadawca wywiera na Tobie presję do natychmiastowego działania, połącz się z infolinią banku (+48 519 222 222). Nigdy nie oddzwaniaj na numer z którego otrzymałeś SMS. Numer infolinii wybierz samodzielnie na klawiaturze numerycznej.
Co zrobić, jeśli podejrzewasz, że możesz być ofiarą oszustwa?- Zadzwoń na naszą infolinię (+48 519 222 222) w celu blokady karty i dostępów do bankowości elektronicznej,
- przekaż na infolinii wszystkie niezbędne informacje dotyczące oszustwa,
- zmień hasła do logowania do serwisu internetowego Pekao24 i aplikacji PeoPay,
- złóż zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa organom ścigania tj. policji lub prokuraturze,
- poinformuj później bank o złożeniu zawiadomienia dotyczącym podejrzenia popełnienia przestępstwa.
Centrum Bezpieczeństwa Banku Pekao S. A.
-
-
Oszuści podszywają się pod Bank Pekao S. A. Bądź czujny!
-
Oszuści podszywają się pod Bank Pekao S. A. – uważaj na fałszywe reklamy w mediach społecznościowych. Nie daj się skusić rzekomym profitom. Do bankowości elektronicznej loguj się tylko na www.pekao24.pl lub w aplikacji PeoPay (pobranej z oficjalnego źródła).
Jak wygląda schemat oszustwa?
Oszuści w mediach społecznościowych zamieszczają fałszywą reklamę banku i nakłaniają ofiarę do pobrania nowej wersji aplikacji mobilnej, która w rzeczywistości jest złośliwym oprogramowaniem. Złośliwa aplikacja prosi użytkownika o podanie danych do logowania do bankowości elektronicznej (numeru klienta i hasła). Jeśli ofiara da się zmanipulować i poda informacje, przestępcy mogą przejąć kontrolę nad jej urządzeniem i w konsekwencji rachunkiem bankowym (w tym uzyskać możliwość autoryzacji operacji bankowych).
Jak się bronić przed oszustami?- Nie instaluj na komputerze i na urządzeniu mobilnym oprogramowania ze źródeł, do których nie masz zaufania. Uważnie czytaj opinie innych użytkowników o aplikacji, którą chcesz zainstalować;
- Przed zalogowaniem do bankowości elektronicznej zawsze sprawdzaj czy adres strony jest poprawny – https://www.pekao24.pl/logowanie. Jeśli adres jest inny, nie podejmuj próby logowania;
- Nigdy nie podawaj pełnego hasła do bankowości elektronicznej. Hasło do serwisu Pekao24 jest maskowane. Oznacza to, że podczas logowania musisz wpisać tylko niektóre jego znaki;
- Uważnie czytaj komunikaty autoryzacyjne i nigdy nie potwierdzaj żadnych transakcji, które nie były przez Ciebie zlecone;
- Pamiętaj, podczas kontaktów telefonicznych nasz pracownik nigdy nie prosi o podanie loginu, hasła lub PINu. Logowanie do usług telefonicznych odbywa się zawsze w serwisach automatycznych;
- Jeśli rozmowa z pracownikiem wzbudza Twój niepokój lub wątpliwości rozłącz się, a następnie połącz się z infolinią banku (+48 519 222 222). Numer infolinii wybierz na klawiaturze numerycznej, nie oddzwaniaj z listy połączeń, które wyświetlają się na telefonie;
- Możesz zweryfikować tożsamość dzwoniącego pracownika w PeoPay lub Pekao24 – podczas rozmowy z pracownikiem banku powiedz, że chcesz zweryfikować jego tożsamość w aplikacji lub serwisie internetowym. Pracownik wyśle do Ciebie swoją wizytówkę. Pamiętaj nie będzie to wiadomość SMS. Więcej o wizytówkach znajdziesz na stronie Banku Pekao S. A.
Co zrobić, jeśli podejrzewasz, że możesz być ofiarą oszustwa?
- Zadzwoń na naszą infolinię (+48 519 222 222) w celu blokady karty i dostępów do bankowości elektronicznej,
- przekaż na infolinii wszystkie niezbędne informacje dotyczące oszustwa,
- zmień hasła do logowania do serwisu internetowego Pekao24 i aplikacji PeoPay,
- złóż zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa organom ścigania tj. policji lub prokuraturze,
- poinformuj później bank o złożeniu zawiadomienia dotyczącym podejrzenia popełnienia przestępstwa.
Centrum Bezpieczeństwa Banku Pekao S. A.
-
-
Rozpoznaj oszustów podających się za pracowników banku
-
Podszywanie się pod pracownika banku to popularna i – niestety - skuteczna metoda oszustw. Oszuści wykorzystują Twoje zaufanie do banku i podszywają się pod jego pracowników. Sprawdź, jak może wyglądać schemat takiej rozmowy.
Jak wygląda schemat oszustwa?
- Do klienta banku dzwoni osoba podająca się za pracownika banku – departamentu bezpieczeństwa lub konsultanta infolinii. Zna imię i nazwisko osoby do której dzwoni, a na telefonie ofiary wyświetla się numer infolinii banku.
- Oszuści (podszywający się pod pracownika banku) dzwonią w sprawie rzekomych podejrzanych transakcji na koncie lub informują o zaciągniętej pożyczce. Następnie proszą klienta o podanie danych do logowania oraz zainstalowanie aplikacji (np. Any Desk, TeamViewer, Quick Support), która rzekomo ma pomóc zabezpieczyć konto, a w rzeczywistości umożliwia zdalny podgląd i sterowanie urządzeniem.
- Gdy ofiara zainstaluje program do zarządzania zdalnym pulpitem oszuści proszą ją, aby ta zalogowała się do bankowości elektronicznej w celu weryfikacji operacji na swoim rachunku. Ofiara w ten sposób udostępnia swoje dane uwierzytelniające. Oszust, podszywający się pod pracownika banku informuje o zagrożeniu środków i konieczności przelania ich na bezpieczne konto (konto techniczne, zapasowe itp., nawet do innego banku).
- Jeśli nie dochodzi do instalacji oprogramowania lub kradzieży danych – klient sam wykonuje polecenia oszustów. Może być też namówiony do wzięcia pożyczki, podjęcia gotówki w oddziale, a następnie wpłacenia jej we wskazanych wpłatomatach za pomocą kodów BLIK.
- Zmanipulowana przez przestępców ofiara traci zgromadzone na koncie środki.
Jak się bronić przed oszustami- Możesz zweryfikować tożsamość dzwoniącego pracownika w PeoPay lub Pekao24 – podczas rozmowy z pracownikiem banku powiedz, że chcesz zweryfikować jego tożsamość w aplikacji lub serwisie internetowym. Pracownik wyśle do Ciebie swoją wizytówkę. Pamiętaj nie będzie to wiadomość SMS. Więcej o wizytówkach znajdziesz na stronie Banku Pekao S. A.
- Nie działaj pod wpływem emocji. Jeśli rozmówca wywołuje na Tobie presję czasu, rozłącz się i zadzwoń samodzielnie na naszą infolinię. W pośpiechu łatwiej podjąć nieprzemyślane decyzje. Pamiętaj! Obecna technologia pozwala oszustom podszyć się pod dowolny numer telefonu, np. infolinii dowolnego banku, a nawet policji. Pracownik banku nigdy nie proponuje przelania środków z Twojego konta na inny nieznany rachunek oraz nigdy nie prosi o wypłatę w gotówce, a następnie wpłacenie jej na obce konta we wpłatomatach.
- Nie pobieraj żadnej aplikacji – pracownik banku nigdy nie zachęcają do pobierania żadnych aplikacji służących do zabezpieczenia konta.
- Nigdy nie loguj się do bankowości internetowej w trakcie, kiedy udostępniasz komuś zawartość swojego pulpitu – oszuści mogą w ten sposób przejąć Twoje dane uwierzytelniające.
- Nie udostępniaj nikomu poufnych danych, np. loginu i hasła, numeru swojej karty płatniczej, zapisanego na odwrocie karty kodu CVV lub numeru PESEL – pracownicy banku nigdy nie proszą o takie dane.
- Jeśli rozmowa wzbudza Twój niepokój lub wątpliwości rozłącz się, a następnie połącz się z bankiem lub instytucją, której przedstawiciel dzwonił. Koniecznie wybierz oficjalny numer na klawiaturze numerycznej, nie oddzwaniaj z listy połączeń, które wyświetlają się na telefonie.
Co zrobić, jeśli podejrzewasz, że możesz być ofiarą oszustwa- zadzwoń na naszą infolinię (+48 519 222 222) w celu blokady karty i dostępów do bankowości elektronicznej,
- przekaż na infolinii wszystkie niezbędne informacje dotyczące oszustwa,
- zmień hasła do logowania do serwisu internetowego Pekao24 i aplikacji PeoPay,
- złóż zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa organom ścigania tj. policji lub prokuraturze,
- poinformuj później bank o złożeniu zawiadomienia dotyczącym podejrzenia popełnienia przestępstwa.
Centrum Bezpieczeństwa Banku Pekao S. A.
-
-
Uważaj na fałszywe linki w wiadomościach
-
Jeśli kupujesz lub sprzedajesz w serwisach zakupowych, zachowaj ostrożność. Oszuści podszywają się pod portale sprzedażowe i wysyłają wiadomości zawierające linki do fałszywych stron internetowych. Taką wiadomość możesz otrzymać zarówno w formie SMS, jak i poprzez popularne komunikatory internetowe.
Jak wygląda schemat oszustwa?
- Oszuści szukają swoich ofiar w popularnych serwisach sprzedażowych i wchodzą z nimi w kontakt, nawiązując w rozmowie do rzekomo przeprowadzonej sprzedaży. Na przykład informują o tym, że aby sfinalizować transakcję należy kliknąć w załączony link.
- Po kliknięciu w link, ofiara wchodzi na fałszywą stronę za pomocą której przestępcy wyłudzają dane logowania do bankowości elektronicznej.
- Ofiara z kilku podstawionych przez oszustów banków, wybiera ten w którym posiada rachunek i zostaje przekierowana na fałszywą stronę bankowości elektronicznej. Oszuści nakłaniają ofiarę do podania identyfikatora klienta, hasła do serwisu, numeru PESEL oraz kodu aktywacji aplikacji mobilnej.
- Po wprowadzeniu danych oszuści logują się według podanych danych i/lub inicjują podpięcie aplikacji mobilnej do konta.
- Po zainicjowaniu przez oszustów podpięcia aplikacji mobilnej następuje automatyczne połączenie telefoniczne z Banku Peako S. A., w którym podawany jest kod do aktywacji aplikacji mobilnej. W komunikacie głosowym klient informowany jest, że w danym momencie na jego koncie aktywowana jest aplikacja mobilna oraz otrzymuje ostrzeżenie, że nie należy podawać kodu aktywacyjnego innym osobom.
- Jeśli Klient nie zastosuje się do zaleceń bezpieczeństwa przekazywanych przez Bank i poda na fałszywej stronie kod aktywacyjny, do jego konta zostanie podpięta aplikacja mobilna, do której oszuści będą mieli dostęp na swoich urządzeniach mobilnych.
- Wykorzystując powyższy schemat, przestępcy uzyskują dostęp do konta ofiary na którym posiada zgromadzone środki pieniężne i mogą nimi w dowolny sposób zarządzać.
Przypominamy, dbaj o swoje bezpieczeństwo i jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji…
- nie podawaj danych logowania do bankowości elektronicznej na stronach z linków wysłanych w mailach, SMS-ach, komunikatorach lub na portalach społecznościowych – zawsze wpisuj adres strony banku ręcznie;
- nie podawaj na stronie z linku danych swojej karty płatniczej, jej numeru, kodu CVV2 oraz daty ważności;
- uważnie czytaj komunikaty autoryzacyjne i nigdy nie potwierdzaj żadnych transakcji, które nie były przez Ciebie zlecone;
- dokonuj rozliczeń bezpośrednio przez portal z którego korzystasz – unikaj pośrednich transakcji, szczególnie na nieznanych stronach, do których adresy są przesyłane poprzez wiadomości SMS lub komunikatory internetowe.
- Oszuści szukają swoich ofiar w popularnych serwisach sprzedażowych i wchodzą z nimi w kontakt, nawiązując w rozmowie do rzekomo przeprowadzonej sprzedaży. Na przykład informują o tym, że aby sfinalizować transakcję należy kliknąć w załączony link.
-
-
Bardzo atrakcyjna nagroda za wypełnienie ankiety – czyli jeden ze sposobów oszustów na wyłudzenie danych osobowych.
-
Dostajesz wiadomość lub w mediach społecznościowych widzisz reklamę, że za wypełnienie prostej ankiety możesz dostać bardzo atrakcyjną nagrodę np. w postaci gotówki,nowego modelu telefonu lub bonu rabatowego do supermarketu lub na najnowsze urządzenia elektroniczne? Zachowaj ostrożność, to może być jedna z metod przestępców na kradzież Twoich danych.
Obecnie ankiety realizowane są dla firm niemal z każdej branży i na każdy temat. W większości przypadków wypełnienie ankiety nie wiąże się z materialnymi korzyściami. Czasami firmy za jej wypełnienie oferują np. niewielkie zniżki na swoje produkty. Jeśli za wypełnienie ankiety przewidziane są bardzo atrakcyjne i wartościowe nagrody – zachowaj ostrożność, żeby nie paść ofiarą przestępców.
Jak może wyglądać mechanizm oszustwa „na ankietę”:- Dostajesz wiadomość e-mail z zaproszeniem do ankiety. Wiadomość może być wysłana przez znaną markę lub instytucję publiczną. W treści wiadomości znajdujesz informację, że za odpowiedź na kilka pytań możesz otrzymać wartościową gratyfikację np. w postaci gotówki lub atrakcyjnej nagrody rzeczowej.
- Wiadomość kieruje do strony, często łudząco przypominającej stronę popularnych firm, które rzekomo zapraszają do wypełnienia ankiety.
- Po wypełnieniu ankiety, dostajesz przekierowanie do fałszywej strony przypominającej np. bramki płatnicze, gdzie należy wpisać swoje dane, aby móc odebrać obiecywaną nagrodę.
Co zrobić, jeśli dostaniesz taką wiadomość:
- Sprawdź dokładnie z jakiego adresu przyszedł e-mail oraz czy jest napisany poprawnie – często fałszywe wiadomości nie zawierają polskich znaków lub zawierają błędy językowe. Jeżeli cokolwiek wzbudzi Twoje podejrzenia – usuń wiadomość i zablokuj nadawcę, żeby nie otrzymywać więcej takich wiadomości.
- Nie podawaj nigdzie danych do logowania do bankowości elektronicznej, nie loguj się przez linki podane w takich wiadomościach na swoje konto. Nie podawaj danych swojej karty płatniczej - podanie danych karty będzie równoznaczne z wyczyszczeniem środków z konta.
Co zrobić, jeśli podejrzewasz, że możesz być ofiarą oszustwa
- zadzwoń na naszą infolinię (+48 519 222 222) w celu blokady karty i dostępów do bankowości elektronicznej,
- przekaż na infolinii wszystkie niezbędne informacje dotyczące oszustwa,
- zmień natychmiast hasła logowania do serwisu internetowego Pekao24 i aplikacji PeoPay na bezpiecznym urządzeniu,
- złóż zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa organom ścigania tj. policji lub prokuraturze,
- poinformuj później bank o złożeniu zawiadomienia dotyczącym podejrzenia popełnienia przestępstwa.
-
-
Płatność za fakturę została odrzucona – sprawdź, zanim klikniesz!
-
Oszuści stosują różne metody, żeby dostać się do naszych danych i środków zgromadzonych na koncie. Jednym z nich jest wysyłanie informacji o tym, że płatność za Twoją fakturę za serwis streamingowy została odrzucona. Zanim podejmiesz działanie, sprawdź, czy nie jesteś właśnie na celowniku przestępców.
Jeśli dostaniesz wiadomość e‑mail lub SMS z prośbą o podanie adresu e-mail, numeru telefonu, hasła lub metody płatności w serwisie streamingowym np. Netflix, HBO lub Disney+, najprawdopodobniej nie pochodzi ona z tych serwisów. Sprawdź, jak zidentyfikować podejrzane wiadomości e‑mail lub SMS, jak z nimi postępować oraz jak ochronić swoje konto w tych serwisach, ale też dane do bankowości elektronicznej:- Jeśli SMS lub e-mail odsyła do adresu, którego nie rozpoznajesz, nie klikaj takiego linku. Jeśli już to zrobisz, nie wprowadzaj żadnych informacji na stronie, która się wyświetli.
- Serwisy nie proszą o podanie danych np. karty płatniczej lub danych rachunku bankowego – nie udostępniaj nikomu takich informacji.
- Nigdy nie przekazuj drogą e‑mailową danych osobowych ani finansowych.
- Sprawdź, czy adres e‑mail nadawcy nie wygląda podejrzanie.
- Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe, aby chronić swoje urządzenia i dane osobowe.
Co zrobić, jeśli podejrzewasz, że dane do bankowości elektronicznej dostały się w niepowołane ręce:
- zadzwoń na naszą infolinię (+48 519 222 222) w celu blokady karty i dostępów do bankowości elektronicznej,
- przekaż na infolinii wszystkie niezbędne informacje dotyczące oszustwa,
- zmień natychmiast hasła logowania do serwisu internetowego Pekao24 i aplikacji PeoPay na bezpiecznym urządzeniu,
- złóż zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa organom ścigania tj. policji lub prokuraturze,
- poinformuj później bank o złożeniu zawiadomienia dotyczącym podejrzenia popełnienia przestępstwa.
-
-
Aplikacje przerabiające zdjęcia – uważaj, co instalujesz na swoim telefonie!
-
Co jakiś czas w mediach społecznościowych możesz zauważyć, że Twoi znajomi przerabiają swoje zdjęcia za pomocą filtrów, które upodobniają ich do postaci z filmów lub gier. Zanim włączysz się do takiej zabawy, sprawdź co instalujesz i na dostęp do jakich informacji się zgadzasz. Brak ostrożności może skutkować wyciekiem Twoich danych.
Aplikacje, które pozwalają przerabiać zdjęcia na różny sposób są niezwykle popularne. Jedne pozwalają nam sprawdzić, jak będziemy wyglądać na starość. Inne nakładają na zdjęcia filtry lub zmieniają nasz wygląd nie do poznania. Zanim jednak zainstalujesz taką aplikację do przerabiania zdjęć na swoim telefonie sprawdź:- Jakie oceny ma aplikacja w sklepie i jaką ma liczbę pobrań. To, że aplikacja jest dostępna w Google Play czy App Store, nie musi oznaczać, że jest stuprocentowo bezpieczna, chociaż moderatorzy tych sklepów wychwytują podejrzane programy. Dlatego nawet podczas korzystania z oficjalnych sklepów z aplikacjami zachowaj ostrożność i zwracaj uwagę na liczbę pobrań i oceny dla interesujących Cię programów. Liczba pobrań poniżej kilku tysięcy powinna wzbudzić Twoja czujność.
- Kto jest właścicielem aplikacji, którą pobierasz. Jeśli firma, która jest właścicielem aplikacji, ma siedzibę np. w Rosji, nie pobieraj jej, żeby nie powodować niebezpiecznych sytuacji.
- Na udostępnianie jakich danych zgadzasz się, instalując aplikację. Akceptując regulamin aplikacji zgadzasz się np. na dostęp do wszystkich Twoich zdjęć, mikrofonu czy kamery w telefonie – uważnie przeczytaj na co się zgadzasz.
- Nie korzystaj z opcji zaznaczania automatycznie wszystkich zgód. Jeżeli uważasz, że prośba danej aplikacji o dostęp do jednej z systemowych funkcji wydaje się nie na miejscu i nie powinna w żaden sposób łączyć się z jej działaniem, nie udzielaj jej.
- Czy masz na telefonie aktualny program antywirusowy. Sprawdzony program antywirusowy z dużą, na bieżąco aktualizowaną bazą danych może uratować Cię przed niejednym zagrożeniem.
Co zrobić, jeśli podejrzewasz, że dane do bankowości elektronicznej dostały się w niepowołane ręce:
- zadzwoń na naszą infolinię (+48 519 222 222) w celu blokady karty i dostępów do bankowości elektronicznej,
- przekaż na infolinii wszystkie niezbędne informacje dotyczące oszustwa,
- zmień natychmiast hasła logowania do serwisu internetowego Pekao24 i aplikacji PeoPay na bezpiecznym urządzeniu,
- złóż zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa organom ścigania tj. policji lub prokuraturze,
- poinformuj później bank o złożeniu zawiadomienia dotyczącym podejrzenia popełnienia przestępstwa.
-